Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zrušil pokutu 13,7 milionu korun pro velkoobchodního prodejce elektroniky BEKO za to, že nespolupracoval s úředníky v takzvaném místním šetření. Předseda vyhověl rozkladu, který firma proti rozhodnutí podala, pokutu zrušil a řízení zastavil. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
"Předseda Úřadu se ztotožnil se závěry rozkladové komise a zrušil výrok I. napadeného rozhodnutí, neboť nebyla bez důvodných pochybností zjištěna vina a spáchání přestupku ze strany účastníka řízení," uvedl úřad.
Úředníci přijeli do pražské pobočky firmy BEKO na neohlášené místní šetření, aby prověřili indicie o uzavírání zakázaných dohod, konkrétně o diktování cen odběratelům. Zajímali se zejména o obchodní záznamy pracovníků nebo zástupců firmy BEKO, kteří komunikovali s prodejci výrobků firmy. Část těchto lidí neměla s firmou uzavřenou pracovní smlouvu a pracovali na vlastní IČO.
Inspektoři požadovali, aby BEKO zablokovala poštovní schránky těchto zaměstnanců na internetové doméně beko.com, aby nebylo možné s jejich obsahem manipulovat, firma to ale nezajistila. "Šetřený soutěžitel si však výzvu k zpřístupnění e-mailových účtů inspektorům Úřadu současně nevyložil i jako výzvu k zamezení manipulace s nimi, tedy k blokaci e-mailových účtů. Předseda uznal tuto námitku účastníka řízení za důvodnou," uvedl úřad.
Úřad vyměřil firmě pokutu loni v listopadu, zatím ji ale BEKO nemusela zaplatit, protože kvůli podání rozkladu nebylo rozhodnutí pravomocné. Společnost BEKO je velkoobchodním prodejcem elektrických domácích potřeb, radiového a televizního zboží. Na českém trhu distribuuje zboží značky Beko a Grundig.
Takzvaná místní šetření, při nichž úředníci přicházejí bez ohlášení do sídla firmy, aby prošetřili podezření z porušování zákona, využívá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále častěji. Podle jeho vedení jde o mimořádně efektivní nástroj při zjišťování protisoutěžního jednání.