Raketový start, obvinění z obtěžování a pád: "Lidová" taxislužba Uber slaví deset let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 7. 2020 12:03
Jednoho chladného prosincového večera v roce 2008 postávali kanadský a americký podnikatel Garrett Camp a Travis Kalanick v Paříži a marně se snažili sehnat taxi. Tehdy se jim v hlavách začal rodit nápad na vlastní taxislužbu. Na jaře dalšího roku vymysleli mobilní aplikaci, s níž si člověk může snadno objednat taxi, a tak se zrodil americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Camp i Kalanick už měli s podnikáním zkušenost. Kalanick, který se v roce 2007 v pouhých třiceti letech stal milionářem, byl spoluzakladatelem start-upu Red Swoosh. Taktéž v roce 2007 tuto softwarovou firmu prodal. Camp zase spoluzaložil vyhledávač StumbleUpon. Jednalo se o službu na sdílení odkazů, díky níž mohli její uživatelé objevovat zajímavý internetový obsah z oblastí, které je zajímaly. Ani ta dnes již neexistuje. 

Dvojice mladých podnikatelů se v druhé polovině minulé dekády začala soustřeďovat na vývoj taxislužby. První zákazníci si jejich službu, která se tehdy ještě jmenovala UberCap, objednali před deseti lety, 5. července 2010, v ulicích San Franciska.

"Když otevřete aplikaci a zalije Vás takovej ten pocit, jako že žijete v budoucnosti. Zmáčkl jsem nějakej blbej čudlík a najednou je tu auto a já jsem král - to Garrett celý tohle kouzlo vymyslel. Nejradši bych mu tleskal a zároveň ho objal," vzpomínal Camp na začátky společného podnikání v knize Uber a Airbnb mění svět: Příběhy sdílené ekonomiky, kterou minulý rok vydal americký novinář Brad Stone. 

Společnost se od té doby výrazně rozrostla, v řadě zemí ale čelí kritice a omezování.

Cestující si přes aplikaci Uber zadá cílovou stanici, potvrdí místo vyzvednutí. Zákazník poté porovná jednotlivé typy aut, ceny a odhadované časy vysazení, vybere požadovaný typ auta a potvrdí vyzvednutí. Platba se strhává z karty cestujícího, může se platit i v hotovosti. Původně jeho systém začínal s černými luxusními auty, vlastně jako prémiový odvoz, dnes už ale Uber nabízí i běžná vozidla za nižší ceny.

Raketový nástup

Firma, které své současné jméno Uber nese od roku 2011, měla raketový nástup. Velice rychle zaujala investory a do Uberu postupně investovaly giganty jako banka Goldman Sachs, americký internetový gigant Google nebo přední čínská internetová společnost Baidu.

Uber postupně expandoval do dalších amerických měst a v prosinci 2011 se objevil poprvé mimo USA, v Paříži. V současné době jezdí v 900 městech 70 zemí světa. Pro Uber jezdí po celém světě téměř čtyři miliony lidí.

V Česku působí od poloviny srpna 2014, zpočátku jen pro profesionální dopravce s limuzínami, od listopadu téhož roku přibyly i levnější verze. Prvním zákazníkem v Česku byl podle údajů Uberu publicista Miloš Čermák.

Spoluzakladatel a bývalý šéf Uberu Travis Kalanick
Spoluzakladatel a bývalý šéf Uberu Travis Kalanick | Foto: Reuters

Společnost začala nabízet i další služby, z nichž asi nejznámější je služba pro rozvoz jídla Uber Eats. Ta začala fungovat v Chicagu, Los Angeles a New Yorku v dubnu 2015. V Praze začala divize Uber Eats fungovat v roce 2018, nedávno ale svou činnost na českém trhu ukončila. Další služba, Uber Freight, zase spojuje řidiče kamionů s přepravci a pomáhá tak nezávislým dopravním společnostem s logistikou. V roce 2016 Uber také zahájil program na vývoj samořízených vozů.

Loni v květnu Uber vstoupil na burzu. Primární veřejná nabídka akcií Uberu byla největší od roku 2014, kdy své akcie uvedl na burzu čínský internetový prodejce Alibaba. Emisní cena akcií Uberu byla stanovena na 45 dolarů, což celý podnik ohodnotilo na více než 82 miliard dolarů. Po vstupu na burzu však akcie oslabily a jedenáctiprocentní pokles hned první den obchodování byl podle portálu Business Insider nejhorším propadem v historii.

Od října 2010 společnost řídil její spoluzakladatel Kalanick. Zprvu byl velmi úspěšný, ale později dostihly firmu pod jeho vedením skandály od obvinění ze sexuálního obtěžování přes videozáznam Kalanickovy hádky s jedním z řidičů až po obvinění Uberu z krádeže technologií a špionážní aféry.

Kalanick byl v roce 2017 po sérii skandálů a velkém tlaku investorů nucen odstoupit z postu generálního ředitele, nadále ale zůstával členem správní rady společnosti a velký vliv si na Uber udržoval díky držení množství jeho akcií. Na konci loňského roku ale odešel z vedení firmy a oznámil, že prodává všechny akcie.

Šéf Uberu Dara Khosrowshahi (vlevo) a spoluzakladatel této taxislužby Garrett Camp
Šéf Uberu Dara Khosrowshahi (vlevo) a spoluzakladatel této taxislužby Garrett Camp | Foto: Reuters

Uber po celém světě čelí kvůli odporu ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb regulačním a právním překážkám. S problémy se potýká i v ČR, kde proti němu taxikáři protestovali.

V některých městech byl již zakázán. Tradiční taxislužby považují alternativní přepravce, vedle Uberu také například Bolt, za nekalou konkurenci, protože řidiči Uberu a podobných firem nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře. 

Uber své služby označuje za spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Kritiku také v některých případech vyvolávají výdělky řidičů, kterým centrála strhává 25 procent z výdělku. Loni například zakázal soud služby Uberu v Německu, kolumbijský úřad pro hospodářskou soutěž, obnovit Uberu licenci odmítl Londýn.

Společnost citelně zasáhla pandemie nového typu koronaviru. Firma již oznámila, že zruší 6700 pracovních míst. Celkem má firma kolem 27 000 zaměstnanců, to znamená, že oznámila propuštění zhruba čtvrtiny z nich. Za první čtvrtletí letošního roku Uber vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů (72,8 miliardy Kč).

Tržby se Uberu za první tři měsíce tohoto roku zvýšily o 14 procent na 3,54 miliardy dolarů. Téměř dvě třetiny tržeb Uber generuje v USA a Kanadě.

Video: Aerotaxi německého start-upu Lilium poprvé vzlétlo

Aerotaxi německého start-upu Lilium uskutečnilo svůj první let | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy