Před 20 lety zkrachoval energetický kolos Enron. Burzy se otřásly a lidé neměli práci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 12. 2021 18:09
Přesně před 20 lety, 2. prosince 2001, otřásl světovou ekonomikou krach největšího amerického obchodníka s energií, firmy Enron. Tehdy největšímu bankrotu v historii USA předcházelo oznámení společnosti, že v uplynulých čtyřech letech nadhodnotila své účetnictví o více než 600 milionů dolarů. Šéfové firmy podváděli, aby zachovali vysoké ceny firemních akcií, z nichž měli vysoké finanční bonusy.
Budova ředitelství amerického energetického gigantu Enron
Budova ředitelství amerického energetického gigantu Enron | Foto: ČTK

Vznik energetického gigantu

Historie energetického koncernu se začala psát v roce 1984, kdy podnikatel a ekonom Kenneth Lay převzal vedení firmy Houston Natural Gas. Tento podnik o rok později spojil s firmou InterNorth a zformoval společnost Enron, která obchodovala hlavně s plynem a elektřinou.

Lay z Enronu postupně vybudoval sedmičku v žebříčku největších společností světa Fortune 500 s ročním obratem přes sto miliard dolarů. V té době byl Lay oslavován jako "mesiáš", pohyboval se ve vysokých podnikatelských kruzích a netajil se styky s prezidentem Georgem Bushem. Ten mu vymyslel přezdívku "Kenny Boy", tedy "Malý Kenny".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy