Objednávka přes mobil a cena za jízdu předem. Pražské letiště hledá novou taxislužbu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
29. 5. 2021 14:04
Taxislužba bude na pražském letišti fungovat jinak než doposud, cestující by měli znát cenu cesty dopředu. Letiště nyní připravuje výběrové řízení na provozovatele smluvní taxislužby, mezi jehož hlavní podmínky bude vedle kvality služeb patřit právě garance ceny taxislužby předem. S vítězem tendru letiště uzavře pětiletou smlouvu, nový provozovatel by měl zahájit provoz od ledna příštího roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V současnosti smluvní taxislužbu na Letišti Václava Havla Praha provozují TAXI Praha a FIX, jimž končí kontrakt.

"V novém výběrovém řízení na provozovatele taxislužby reagujeme na požadavky cestujících a inovace osobní přepravy. Zavádíme trendy, které budou mít pozitivní vliv jak na spokojenost klientů využívajících taxi, tak na obchodní vztahy mezi letištěm a poskytovatelem, ale i na samotné řidiče. U budoucího směřování koncepce taxislužby, kterou standardně využívá více než 20 procent cestujících, jsme se inspirovali také na zahraničních letištích, konzultovali jsme budoucí podobu napříč trhem a vycházíme i z průzkumů zákaznické zkušenosti," řekl člen představenstva Letiště Praha Jakub Puchalský.

Hlavní změna nastane už při objednávání jízdy na letiště či do centra Prahy. Objednávku bude možné potvrdit digitální formou, například přes mobilní telefon, kiosek na letišti nebo na přepážce taxislužby v příletové hale obou terminálů. Každý zákazník přitom bude vědět, kolik za cestu zaplatí už před nástupem do vozidla, stanovená cena se už nebude moci změnit.

Vybraný provozovatel taxislužby bude podle letiště muset jezdit s automobily se stářím maximálně do pěti let, vedle toho bude zodpovědný za kvalitu a bezpečnost služeb, včetně základní znalosti angličtiny u řidičů. Zakázka počítá i s možností přepravy handicapovaných zákazníků nebo půjčení dětské sedačky. Platby za cestu budou fungovat i bezhotovostně. Cestující budou moci následně svou cestu hodnotit, letiště si od toho slibuje zpětnou vazbu o fungování taxislužby.

Provozovatel taxi bude provoz zajišťovat na základě systému obratového nájemného z každé jízdy, který by měl podle letiště lépe reflektovat sezónnost a denní špičky. Řidiči budou nadále využívat zázemí i parkování v prvním jízdním pruhu přímo před terminály.

Letiště se chystá zakázku v následujících dnech zveřejnit, a to včetně podmínek pro uchazeče. Mezi hodnoticími podmínkami tendru bude podle letiště i přístup taxislužby k životnímu prostředí, hodnocení tak ovlivní například podoba vozového parku a jeho produkce emisí, systém obsazování vozů, další modernizace automobilové flotily, včetně předpokládaného zavádění elektromobilů, a například podmínky spolupráce provozovatele s řidiči.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy