Pražské hotely jsou jedny z nejplnějších v Evropě. Ceny v regionu dosáhly rekordu

Ekonomika Ekonomika
25. 9. 2018 13:21
Hoteliéři ve střední a východní Evropě zažívají rekordní měsíce z hlediska průměrné denní ceny pokojů, ukázal nový průzkum zveřejněný společností Cushman & Wakefield.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Hotely ve střední a východní Evropě zdražují, průměrné ceny pokojů dosahují historického maxima. A stoupá také obsazenost hotelů - Praha je pátou hlavní turistickou destinací s nejvyšší obsazeností v Evropě. Informovala o tom společnost Cushman & Wakefield s odvoláním na údaje z 35 hlavních hotelových trhů podle publikace European Hotel Review agentury STR.

"Míra obsazenosti na mnoha trzích střední Evropy dosahuje vrcholu a ceny pokojů se blíží cenám v západní Evropě," potvrzuje David Nath, vedoucí hotelového týmu společnosti pro střední a východní Evropu. Zároveň ale podotýká, že na některých trzích již hoteliéři poukazují na rostoucí konkurenci ze strany platforem sdíleného ubytování jako například Airbnb.

Zatímco průměrná denní cena za hotelový pokoj v české metropoli loni dosahovala 88 eur (v přepočtu asi 2254 korun), v Berlíně to bylo 96 eur (zhruba 2459 korun) a ve Vídni 97 eur. V Paříži pak dokonce 234 eur, tedy téměř šest tisíc korun.

S průměrnou 80procentní obsazeností hotelů pak v roce 2017 zaujala Praha 5. místo mezi trhy s nejvyšší obsazeností v Evropě a zároveň byla desátým největším hotelovým trhem Evropy s více než 35 tisíci pokojů, které loni poskytly více než 18 milionů pobytů přes noc, uvádí zpráva.

Druhým největším trhem regionu zůstává Vídeň, která poskytla více než 15,5 milionu pobytů přes noc a z hlediska obsazenosti se umístila na 13. pozici. Třetím největším hotelovým trhem střední Evropy je Budapešť, která je co do obsazenosti na 10. místě.

Město Obsazenost (2017) Průměrná denní cena (2017)
 1. Edinburgh 83,7 % 117 eur
 2. Dublin 83,0 % 137 eur
 3. Londýn 81,7 % 170 eur
 4. Amsterdam 81,5 % 144 eur
 5. Praha 80,1 %  88 eur
 6. Manchester 79,1 %  91 eur
 7. Varšava 78,8 %  75 eur
 8. Kodaň 78,4 % 141 eur
 9. Lisabon 77,6 % 116 eur
10. Budapešť 77,5 %  84 eur

"Celkem míra obsazenosti na hlavních hotelových trzích ve střední Evropě dosahovala velmi dobré úrovně a předstihla několik předních turistických destinací jako například Madrid, Milán či Řím," uvádí společnost. Jedinou výjimkou je Bratislava, která se do přední dvacítky měst s nejvyšší obsazeností nedostala.

"Očekáváme, že trend stoupající poptávky bude pokračovat, byť v některých městech se růst pravděpodobně zmírní s tím, jak budou zdražovat anebo se ve špičce sezóny naplní jejich kapacita. I přesto předpokládáme, že růstový trend bude pokračovat díky novým zdrojům poptávky, zejména z Asie a Středního východu," říká Bořivoj Vokřínek, vedoucí průzkumu v oddělení hotelových nemovitostí za region EMEA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy