Praha je jedenáctá na světě v počtu kongresů, hosté utratí až třikrát víc než běžní turisté

ČTK ČTK
30. 5. 2017 11:05
Celé Česko si pohoršilo o dvě pozice na 27. místo, Praha ale zůstává 11. v žebříčku měst.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv KCP

Praha - Praha se loni udržela na 11. místě mezinárodního žebříčku měst s největším počtem velkých kongresů. Celé Česko si pohoršilo o dvě pozice na 27. místo. Vyplývá to z údajů mezinárodní asociace ICCA (International Congress and Convention Association), které dnes zveřejnila agentura CzechTourism.

V loňském roce se v České republice uskutečnilo 156 mezinárodních konferencí, kterých se účastnilo přes 57 000 delegátů. Česko za sebou nechalo například Norsko, Indii či Rusko.

V rámci zemí Visegrádské čtyřky si lépe vedlo Polsko na 17. místě, naopak hůře dopadlo Maďarsko (33. místo) a Slovensko (63. místo). Na špičce žebříčku zůstávají USA s počtem 934 konaných kongresů, dále Německo (689 akcí) a Velká Británie (582 akcí).

Praha, kde se odehrává většina kongresů v ČR, se pak umístila v celosvětovém žebříčku na 11. místě, tedy stejně jako předloni. Předčila tak metropole jako například Řím, Stockholm či Peking. Vedla si nejlépe i ve srovnání měst V4 - Budapešť obsadila 16. místo, Varšava 30. místo a Bratislavě patří 120. pozice na žebříčku. Nejoblíbenějším kongresovými městy vůbec jsou Paříž, Vídeň a Barcelona.

"Kongresový turismus je významným odvětvím cestovního ruchu v ČR. Útrata delegátů mířících na kongres je až trojnásobná oproti běžnému turistovi," uvedl vedoucí Czech Convention Bureau Zdeněk Giormani. Průměrná útrata na delegáta je zhruba 2228 dolarů (53 000 korun). Průměrná doba trvání jednoho kongresu je 3,67 dne.

Podle údajů Českého statistického úřadu se v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních konalo loni 12 589 kongresových akcí, na které přijelo více než 1,3 milionu účastníků. Nejvíc jich bylo v Praze - přes 4000 konferenčních akcí, kterých se zúčastnilo přes půl milionu delegátů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy