Praha dala taxikářům pokuty za 213 milionů, vymohla osminu

ČTK ČTK
3. 8. 2015 15:41
Magistrát uložil od roku 2002 taxikářům 2704 pokut, zaplaceno je pouze 584.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun. Ke konci loňského roku z nich bylo vymoženo jen 584 v celkové výši 27,84 milionu. Vyplývá to z důvodové zprávy k usnesení rady týkajícímu se připomínek magistrátu k novele silničního zákona.

Celkem jsou v hlavním městě necelé dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

Z pokut za celkem 213 milionů korun bylo za asi 122 milionů předáno k exekuci. "V současné době jsou nejproblémovější provozovatelé právnickými osobami - společnostmi s ručením omezeným, které ručí od roku 2014 pouze do výše jedné koruny. Pokud se jedná o fyzické osoby, pak tyto osoby obvykle nemají žádný majetek," píše se v dokumentu. Počet takzvaných problematických řidičů městská policie i magistrát odhadují na několik desítek.

Magistrát proto v připomínkách k silničnímu zákonu požaduje možnost vybírat kauce za porušení zákona o cenách. Podle kontrol v roce 2014 bylo předražených asi 10 procent kontrolovaných jízd. Zároveň by chtěl magistrát zpět možnost zadržet do doby vyřešení přestupku průkaz řidiče taxislužby.

Vedení radnice původně chtělo přezkoušet všechny pražské řidiče taxislužeb. Po jednáních a červnovém protestu taxikářů, kteří v koloně projeli městem, od plošného zkoušení upustilo, přezkouší jen ty, kteří se dopustili přestupku nebo správního deliktu. Znovu s nimi bude primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jednat tuto středu.

Praha chce kromě zpřísnění testů iniciovat novely zákonů o silniční dopravě nebo pozemních komunikacích. Rozšířit chce okruh přestupků, pro které může řidič ztratit tzv. spolehlivost. Zvětší se také možnost zadržení oprávnění řidiče taxislužby a taxikáři by rovněž mohli mít zákaz stání ve druhé řadě, stejně tak jim bude zakázáno parkovat tři minuty beztrestně v modré parkovací zóně.

 

Právě se děje

Další zprávy