Miliardy do potrubí. Praha během pěti let opraví vodovody a kanalizace

Adam Váchal Adam Váchal
26. 9. 2017 15:04
Celkem 17,7 miliardy korun plánuje město do roku 2022 investovat do vodohospodářské infrastruktury. Takzvaný střednědobý investiční plán v úterý schválili radní města Prahy. Největší část z celkové sumy spolknou opravy kanalizace. Město na opravy nemůže čerpat dotace kvůli smlouvě na pronájem vodohospodářské sítě.
Oprava potrubí v Praze. Ilustrační snímek.
Oprava potrubí v Praze. Ilustrační snímek. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Hlavní město je pozadu s opravou vodovodního potrubí. To je na některých místech i více než sto let staré. Dokazuje to například havárie vodovodního řadu z února letošního roku, kdy nedaleko Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí prasklo potrubí z roku 1880.

Stávající situace by se ale měla v následujících několika letech změnit. Pražští radní na svém pravidelném úterním jednání schválili střednědobý investiční plán, podle kterého by do oprav vodovodních trubek a kanalizace mělo jít do roku 2022 více než 17 miliard korun.

Přímo do opravy vodovodního potrubí a úpraven pitné vody přitom půjde více než sedm miliard. Zbývajících deset miliard pak spolknou rekonstrukce kanalizační sítě.

Drtivou většinu peněz město pokryje z nájemného, které získává za pronájem vodohospodářské infrastruktury. Zhruba dvě miliardy pak město doplatí z vlastních zdrojů.

Dotace na obnovu sítě město čerpat nemůže kvůli smlouvě, kterou má dlouhodobě uzavřenou s francouzskou společností Veolia. Ta skrze svou firmu Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zajišťuje provoz pražského potrubí a městu platí nájemné. Jeho výše je podle současného vedení magistrátu nedostatečné a neumožňuje dostatečnou údržbu potrubí, kterou má pro změnu na starost městská firma Pražská vodohospodářská služba (PVS).

Cílem pražského magistrátu je v co nejbližší době Pražské vodovody a kanalizace od Veolie odkoupit zpět. Podle předběžných odhadů by se cena za firmu mohla vyšplhat až na částku pěti miliard korun.

Veolia od Prahy koupila PVK na konci 90. let. Hlavním problémem je nyní podle radních fakt, že smlouvu město v roce 2004 prodloužilo z roku 2013 až do roku 2028. A to prakticky zadarmo. Právě dlouhé a nevýhodné smlouvy přitom nejen Praze, ale i dalším městům neumožňují čerpat evropské dotace na velké infrastrukturní projekty.

Praha si tak například musí ze 100 procent platit novou čističku odpadních vod, na kterou by jinak dostala mnohamiliardový přídavek. Podle střednědobého plánu, který schválili pražští radní, půjdou ze zmíněných 17 miliard korun na opravu čističky do roku 2022 další dvě miliardy korun.

První část peněz, které pražská rada na rekonstrukci vodohospodářské sítě vyčlenila, půjde příští rok na opravu a dostavbu vodovodního řadu mezi vodojemem Chodová a Kyjevský uzel na Jižním Městě. Ta je podle vedení metropole nezbytná kvůli posílení kapacity vodovodní infrastruktury v jihovýchodní části Prahy a také kvůli tomu, že potrubí na místě již je na hraně své životnosti.

Rekonstrukce proběhne ve třech etapách, které město vyjdou zhruba na 720 milionů korun. O něco méně plánuje město investovat do rekonstrukce vodárny v Káraném. Tam půjde o částku přibližně 650 milionů korun. Dalších 166 milionů korun pak město zaplatí za rekonstrukci úpravny vody v Podolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy