Miliardy do potrubí. Praha během pěti let opraví vodovody a kanalizace

Adam Váchal Adam Váchal
26. 9. 2017 15:04
Celkem 17,7 miliardy korun plánuje město do roku 2022 investovat do vodohospodářské infrastruktury. Takzvaný střednědobý investiční plán v úterý schválili radní města Prahy. Největší část z celkové sumy spolknou opravy kanalizace. Město na opravy nemůže čerpat dotace kvůli smlouvě na pronájem vodohospodářské sítě.
Oprava potrubí v Praze. Ilustrační snímek.
Oprava potrubí v Praze. Ilustrační snímek. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Hlavní město je pozadu s opravou vodovodního potrubí. To je na některých místech i více než sto let staré. Dokazuje to například havárie vodovodního řadu z února letošního roku, kdy nedaleko Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí prasklo potrubí z roku 1880.

Stávající situace by se ale měla v následujících několika letech změnit. Pražští radní na svém pravidelném úterním jednání schválili střednědobý investiční plán, podle kterého by do oprav vodovodních trubek a kanalizace mělo jít do roku 2022 více než 17 miliard korun.

Přímo do opravy vodovodního potrubí a úpraven pitné vody přitom půjde více než sedm miliard. Zbývajících deset miliard pak spolknou rekonstrukce kanalizační sítě.

Drtivou většinu peněz město pokryje z nájemného, které získává za pronájem vodohospodářské infrastruktury. Zhruba dvě miliardy pak město doplatí z vlastních zdrojů.

Dotace na obnovu sítě město čerpat nemůže kvůli smlouvě, kterou má dlouhodobě uzavřenou s francouzskou společností Veolia. Ta skrze svou firmu Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zajišťuje provoz pražského potrubí a městu platí nájemné. Jeho výše je podle současného vedení magistrátu nedostatečné a neumožňuje dostatečnou údržbu potrubí, kterou má pro změnu na starost městská firma Pražská vodohospodářská služba (PVS).

Cílem pražského magistrátu je v co nejbližší době Pražské vodovody a kanalizace od Veolie odkoupit zpět. Podle předběžných odhadů by se cena za firmu mohla vyšplhat až na částku pěti miliard korun.

Veolia od Prahy koupila PVK na konci 90. let. Hlavním problémem je nyní podle radních fakt, že smlouvu město v roce 2004 prodloužilo z roku 2013 až do roku 2028. A to prakticky zadarmo. Právě dlouhé a nevýhodné smlouvy přitom nejen Praze, ale i dalším městům neumožňují čerpat evropské dotace na velké infrastrukturní projekty.

Praha si tak například musí ze 100 procent platit novou čističku odpadních vod, na kterou by jinak dostala mnohamiliardový přídavek. Podle střednědobého plánu, který schválili pražští radní, půjdou ze zmíněných 17 miliard korun na opravu čističky do roku 2022 další dvě miliardy korun.

První část peněz, které pražská rada na rekonstrukci vodohospodářské sítě vyčlenila, půjde příští rok na opravu a dostavbu vodovodního řadu mezi vodojemem Chodová a Kyjevský uzel na Jižním Městě. Ta je podle vedení metropole nezbytná kvůli posílení kapacity vodovodní infrastruktury v jihovýchodní části Prahy a také kvůli tomu, že potrubí na místě již je na hraně své životnosti.

Rekonstrukce proběhne ve třech etapách, které město vyjdou zhruba na 720 milionů korun. O něco méně plánuje město investovat do rekonstrukce vodárny v Káraném. Tam půjde o částku přibližně 650 milionů korun. Dalších 166 milionů korun pak město zaplatí za rekonstrukci úpravny vody v Podolí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy