Pracovníci v domácnostech získají lepší ochranu, jejich počet v Česku roste

ČTK ČTK
1. 11. 2016 11:35
Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti se má vztahovat kromě služebnictva také na zahradníky, kuchaře, řidiče nebo tajemníky a správce. Má jim zaručit stejná základní pracovní práva, která mají ostatní pracující například ve firmách – od rozumné pracovní doby přes délku odpočinku po ochranu zdraví a minimální mzdu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Počet pracovníků a pracovnic v cizích domácnostech bude stoupat, stát by proto měl přistoupit k mezinárodní úmluvě o jejich ochraně. Doporučila to Rada vlády pro rovnost mužů a žen.

Před třemi lety vzalo Česko úmluvu pouze na vědomí s tím, že její schvalování by bylo nadbytečné. Většina požadavků je už v českém právním řádu zakotvena a další úpravy pracovního práva by byly zbytečné vzhledem k tomu, jak málo v cizích domácnostech pracuje lidí.

Podle vládní rady jde ale už nyní o desítky tisíc lidí, jejichž postavení není silné.

Doporučení rady ratifikací dokumentu se znovu zabývat předloží ve středu vládě ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti se má vztahovat kromě služebnictva také na zahradníky, kuchaře, řidiče nebo tajemníky a správce. Má jim zaručit stejná základní pracovní práva, která mají ostatní pracující například ve firmách. Od práva na rozumnou pracovní dobu přes délku odpočinku po ochranu zdraví při práci a právo na minimální mzdu.

Podle vládní rady politici před třemi lety vycházeli z informací, které se týkaly zahraničních pracovníků pracujících v českých domácnostech.

"Ti podle tohoto materiálu nepředstavovali dostatečně významnou skupinu osob, kvůli níž by bylo třeba novelizovat pracovně-právní legislativu, což by ratifikace úmluvy vyžadovala. Práce v cizí domácnosti je nicméně vykonávána nejen migranty, ale také tuzemským obyvatelstvem," uvádí dokument připravený pro jednání kabinetu.

Poptávka po hospodyních či chůvách podle rady roste, například v souvislosti s nedostatkem kapacit ve školkách či stárnutím populace.

Počet pracovníků v domácnostech dosahoval podle Českého statistického úřadu v roce 2014 jen 1710 osob, v roce 2015 pak 1400 osob. Z toho cizinců a cizinek bylo 49, respektive 43. Tato čísla jsou ale podle rady zkreslená.

Jen Filipínek, kterým zprostředkovaly práci v českých domácnostech agentury, je minimálně padesát. I další cizinky mají zkušenosti s prací v domácnostech a pracují tak často i tuzemské ženy.

"Skutečný počet pracovnic či pracovníků v domácnostech se zřejmě pohybuje v řádech desítek tisíc – a ohrožení této skupiny tak rozhodně nepředstavuje pouze marginální problém," uvádí materiál.

Úmluva vznikla v roce 2011 kvůli excesům zejména v jižní Asii a Latinské Americe, nejohroženější skupinou bývají ženy a migranti. Stanovuje například minimální věk pro pracovníky v cizí domácnosti, nutnost dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, nutnost informovat o lhůtách a podmínkách práce snadno pochopitelným způsobem prostřednictvím písemných smluv, nutnost stanovení a dodržování běžné pracovní doby a náhrady za práci přesčas, nutnost odměňování mzdou nejméně ve výši minimální mzdy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy