Pracovníci v domácnostech získají lepší ochranu, jejich počet v Česku roste

ČTK ČTK
1. 11. 2016 11:35
Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti se má vztahovat kromě služebnictva také na zahradníky, kuchaře, řidiče nebo tajemníky a správce. Má jim zaručit stejná základní pracovní práva, která mají ostatní pracující například ve firmách – od rozumné pracovní doby přes délku odpočinku po ochranu zdraví a minimální mzdu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Počet pracovníků a pracovnic v cizích domácnostech bude stoupat, stát by proto měl přistoupit k mezinárodní úmluvě o jejich ochraně. Doporučila to Rada vlády pro rovnost mužů a žen.

Před třemi lety vzalo Česko úmluvu pouze na vědomí s tím, že její schvalování by bylo nadbytečné. Většina požadavků je už v českém právním řádu zakotvena a další úpravy pracovního práva by byly zbytečné vzhledem k tomu, jak málo v cizích domácnostech pracuje lidí.

Podle vládní rady jde ale už nyní o desítky tisíc lidí, jejichž postavení není silné.

Doporučení rady ratifikací dokumentu se znovu zabývat předloží ve středu vládě ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti se má vztahovat kromě služebnictva také na zahradníky, kuchaře, řidiče nebo tajemníky a správce. Má jim zaručit stejná základní pracovní práva, která mají ostatní pracující například ve firmách. Od práva na rozumnou pracovní dobu přes délku odpočinku po ochranu zdraví při práci a právo na minimální mzdu.

Podle vládní rady politici před třemi lety vycházeli z informací, které se týkaly zahraničních pracovníků pracujících v českých domácnostech.

"Ti podle tohoto materiálu nepředstavovali dostatečně významnou skupinu osob, kvůli níž by bylo třeba novelizovat pracovně-právní legislativu, což by ratifikace úmluvy vyžadovala. Práce v cizí domácnosti je nicméně vykonávána nejen migranty, ale také tuzemským obyvatelstvem," uvádí dokument připravený pro jednání kabinetu.

Poptávka po hospodyních či chůvách podle rady roste, například v souvislosti s nedostatkem kapacit ve školkách či stárnutím populace.

Počet pracovníků v domácnostech dosahoval podle Českého statistického úřadu v roce 2014 jen 1710 osob, v roce 2015 pak 1400 osob. Z toho cizinců a cizinek bylo 49, respektive 43. Tato čísla jsou ale podle rady zkreslená.

Jen Filipínek, kterým zprostředkovaly práci v českých domácnostech agentury, je minimálně padesát. I další cizinky mají zkušenosti s prací v domácnostech a pracují tak často i tuzemské ženy.

"Skutečný počet pracovnic či pracovníků v domácnostech se zřejmě pohybuje v řádech desítek tisíc – a ohrožení této skupiny tak rozhodně nepředstavuje pouze marginální problém," uvádí materiál.

Úmluva vznikla v roce 2011 kvůli excesům zejména v jižní Asii a Latinské Americe, nejohroženější skupinou bývají ženy a migranti. Stanovuje například minimální věk pro pracovníky v cizí domácnosti, nutnost dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, nutnost informovat o lhůtách a podmínkách práce snadno pochopitelným způsobem prostřednictvím písemných smluv, nutnost stanovení a dodržování běžné pracovní doby a náhrady za práci přesčas, nutnost odměňování mzdou nejméně ve výši minimální mzdy.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy