Práci v Česku získají Ukrajinci snadněji než dosud. Zaměstnavatelé tleskají, odboráři se bojí

Martin Ťopek Martin Ťopek
28. 7. 2016 14:00
Vláda schválila zjednodušení formalit při vyřizování pracovních povolení. Potěšila tím české firmy, které prý marně shánějí zaměstnance hlavně na nízko a středně kvalifikované pozice. Podle odborů ale Česko tolik ukrajinských pracovníků nepotřebuje, navíc může jít o bezpečnostní riziko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda ve středu udělala radost tisícům Ukrajinců toužících na západ od svých hranic najít práci. A nejen jim - vládou schválené zjednodušení formalit při vyřizování pracovních povolení vítají také české firmy.

Nový režim umožní získat až pěti tisícům uchazečů ročně rychlejší zacházení při přijímání a vyřizování jejich žádostí o zaměstnanecké karty na generálním konzulátu ve Lvově.

"Návrh představuje další systém řízené a výběrové migrace do země. Impulsem je oživení ekonomiky, nárůst zakázek a otevírání nových pracovních míst ze strany našich firem," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý označil rozhodnutí za výjimečné použití zdravého rozumu ze strany vlády. Podle něj už nebylo možné ignorovat "zoufalé" volání českých firem po nízko a středně kvalifikovaných lidech, kterých zde chybí desítky tisíc.

"Dnešní rozhodnutí vlády nám jako zaměstnavatelům navrací naději na to, že vláda nevychází neustále vstříc jenom požadavkům odborů, ale zachovala si zdravý rozum a svým rozhodnutím udělá aspoň první krok k záchraně tisíců neobsazených pracovních míst," uvedl Dlouhý.

Právě zmíněné odbory rozhodnutí vlády vpustit sem bez složité administrativy další tisíce zahraničních dělníků kritizují. Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula říká, že vystavení bianko šeku bez dalšího prověření představuje pro zemi bezpečnostní riziko. Navíc podle něj naše země 70 až 100 tisíc Ukrajinců, kteří by sem měli v následujících letech přijít, rozhodně nepotřebuje.

"Nebude jich totiž sto tisíc, ale 280 tisíc, protože tu budou mít rodiny. Proč nevěnujeme stejné úsilí tomu, aby tady pracovali lidé ze Slovenska? U nich si snadno ověříte výuční list, u ukrajinských občanů ne. Proto mají být tito lidé lépe prověření," řekl Středula.

Přesto jsou zaměstnavatelé spokojeni a očekávají, že všechny příchozí zaměstnají. "Situace už je tak kritická, že v mnoha odvětvích firmy začínají uvažovat o odchodu z České republiky. Bez radikálního zásahu už není situace dále udržitelná,“ dodal prezident Dlouhý.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, vloni jich zde žilo přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku bylo až 134 tisíc, však jejich počet klesá. Vláda proto vyhlašuje zjednodušení vydávání pracovních karet opakovaně, dosud se však týkalo zejména kvalifikovaných pracovníků a specialistů. Nyní bude povolení snadné získat i pro dělníky bez jakékoliv kvalifikace.

 

Právě se děje

před 1 minutou

"Omlouvám se libanonskému lidu." Designovaný premiér Libanonu nedokázal sestavit vládu

Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb dnes oznámil rezignaci po necelém měsíci neúspěšné snahy sestavit novou vládu, informovala agentura AP. Podle ní tak zasadil i ránu úsilí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona prolomit pat v zemi dlouho zmítané politickou a ekonomickou krizí. Macron od srpna Bejrút několikrát navštívil a naléhal na tamní politiky, aby se dohodli na vládě do poloviny září. 

"Omlouvám se libanonskému lidu," prohlásil Adíb podle deníku The Daily Star v místní televizi poté, co se pošesté setkal kvůli sestavování vlády s libanonským prezidentem Michelem Aúnem. Podle agentury Reuters byl hlavním problémem sestavování vlády spor o to, kdo povede ministerstvo financí. 

Předchozí libanonská vláda rezignovala několik dní po explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu, která 4. srpna zabila na 200 lidí, šest tisíc osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou. Podle mnoha Libanonců šlo o další příklad selhání politiků, někteří totiž o nebezpečnosti skladu s dusičnanem věděli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

Další zprávy