Práci ovládnou roboti. Nová průmyslová revoluce přichází, Mládek představil návod pro vládu

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 2. 2016 12:00
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek představil studii Národní iniciativa Průmysl 4.0. Analyzuje, jak jsou tuzemské firmy a úřady připraveny na takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci, a shrnuje, co vše bude v rámci "inovačního skoku" nutné udělat. Konkrétnější údaje a odhady, například jak kvůli stále většímu počtu pracujících robotů vzroste nezaměstnanost, ale dokument neobsahuje.
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto)
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto) | Foto: Siemens

Brno/Praha - Masivní nástup robotů a digitalizace výroby, díky které půjde vše kontrolovat a obsluhovat přes internet, mohou zvýšit produktivitu české práce až o 32 procent. Předpokládají to autoři dvousetstránkového dokumentu nazvaného Národní iniciativa Průmysl 4.0, který dnes v Brně představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Studii zpracoval kolektiv expertů v čele s předsedou Výzkumné rady Technologické rady ČR Vladimírem Maříkem.

Jak konkrétně ale Průmysl 4.0 dopadne na českou ekonomiku a jak může ovlivnit růst hrubého domácího produktu nebo míru nezaměstnanosti, dokument blíže neupřesňuje. Konkrétněji zmiňuje pouze nejohroženější pracovní pozice - nejvíce se digitalizace dotkne úředníků pro zpracování číselných údajů, dále pak například pokladníků a prodavačů vstupenek a jízdenek, všeobecných administrativních pracovníků, kovářů či nástrojářů. Naopak mezi nejméně ohrožené patří lékaři.

Na materiál se čekalo jako na zárodek vládní strategie, jak by Česko nemělo ztratit konkurenceschopnost. Obsahuje ale převážně obecné informace. Čtenář se například dozví, že je třeba "podporovat investice", "vytvářet podmínky" nebo "zvýšit pružnost trhu práce" - už ale nezjistí jak.

Návod k nové filozofii

Autoři zdůrazňují, že "Národní iniciativa" má být pouze návodem, jak se na změny spojené s Průmyslem 4.0 připravit. Studie je podle nich podkladem pro vládu a ministerstva, která se budou muset zabývat vším, co čtvrtá průmyslová revoluce přinese - ať už jde o bezpečnost dat, podporu výzkumu, změnu vzdělávacího systému, nebo zánik některých pracovních míst.

Přímo autoři označují Průmysl 4.0 za "novou filozofii, která přinese změnu celé společnosti - nejen v oblasti průmyslu". Změna se přitom neprojeví jen v továrnách. Kromě toho mohou roboti a digitalizace pomoct i při zajišťování bezpečnosti nebo při péči o handicapované a staré lidi - protože většina těchto technologií bude mít jednoduché a intuitivní ovládání.

Podle autorů dokumentu by firmy měly peníze na inovace čerpat hlavně z evropských fondů. Jako příklad zmiňují například Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V rámci dotačních programů Aplikace a Potenciál, které jsou jeho součástí, lze získat až 100, respektive 150 milionů korun. Pro srovnání: německá vláda vyčlenila na podporu tamní platformy "Industrie 4.0" už 400 milionů eur.

Jsme připraveni podprůměrně

České firmy si Průmysl 4.0 nesmí nechat utéct, varují autoři dokumentu. "V opačném případě hrozí České republice ztráta konkurenceschopnosti s velkými dopady nejen na zaměstnanost a produktivitu, ale celý rozvoj společnosti," uvádějí. Filozofie Průmyslu 4.0 by se podle nich měla stát součástí studijních plánů všech vysokých škol.

Podle studie Roland Berger Strategy Consultants, která hodnotí připravenost jednotlivých zemí na nástup Průmyslu 4.0, má Česko sice vysoký podíl průmyslu, ale podprůměrnou úroveň připravenosti. Stejně jsou na tom například Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Litva. Od automatizace či digitalizace může firmy odrazovat například nechuť dělat podobně velké změny, nejistota, zda tak zůstanou v bezpečí jejich data, a také nedostatek kvalifikovaných lidí, předpokládají autoři Národní iniciativy Průmysl 4.0.

Ti zároveň naznačují i další, pátou průmyslovou revoluci. V rámci ní by stroje mohly převzít vládu nad člověkem a všechna zařízení by zvládaly navrhovat i vyrábět samy. "Na hranici páté průmyslové revoluce bude muset být lidstvo velice obezřetné a nalézt cestu k udržení strojů nebo robotů pod kontrolou," varují proto experti.

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy