Práci ovládnou roboti. Nová průmyslová revoluce přichází, Mládek představil návod pro vládu

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 2. 2016 12:00
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek představil studii Národní iniciativa Průmysl 4.0. Analyzuje, jak jsou tuzemské firmy a úřady připraveny na takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci, a shrnuje, co vše bude v rámci "inovačního skoku" nutné udělat. Konkrétnější údaje a odhady, například jak kvůli stále většímu počtu pracujících robotů vzroste nezaměstnanost, ale dokument neobsahuje.
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto)
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto) | Foto: Siemens

Brno/Praha - Masivní nástup robotů a digitalizace výroby, díky které půjde vše kontrolovat a obsluhovat přes internet, mohou zvýšit produktivitu české práce až o 32 procent. Předpokládají to autoři dvousetstránkového dokumentu nazvaného Národní iniciativa Průmysl 4.0, který dnes v Brně představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Studii zpracoval kolektiv expertů v čele s předsedou Výzkumné rady Technologické rady ČR Vladimírem Maříkem.

Jak konkrétně ale Průmysl 4.0 dopadne na českou ekonomiku a jak může ovlivnit růst hrubého domácího produktu nebo míru nezaměstnanosti, dokument blíže neupřesňuje. Konkrétněji zmiňuje pouze nejohroženější pracovní pozice - nejvíce se digitalizace dotkne úředníků pro zpracování číselných údajů, dále pak například pokladníků a prodavačů vstupenek a jízdenek, všeobecných administrativních pracovníků, kovářů či nástrojářů. Naopak mezi nejméně ohrožené patří lékaři.

Na materiál se čekalo jako na zárodek vládní strategie, jak by Česko nemělo ztratit konkurenceschopnost. Obsahuje ale převážně obecné informace. Čtenář se například dozví, že je třeba "podporovat investice", "vytvářet podmínky" nebo "zvýšit pružnost trhu práce" - už ale nezjistí jak.

Návod k nové filozofii

Autoři zdůrazňují, že "Národní iniciativa" má být pouze návodem, jak se na změny spojené s Průmyslem 4.0 připravit. Studie je podle nich podkladem pro vládu a ministerstva, která se budou muset zabývat vším, co čtvrtá průmyslová revoluce přinese - ať už jde o bezpečnost dat, podporu výzkumu, změnu vzdělávacího systému, nebo zánik některých pracovních míst.

Přímo autoři označují Průmysl 4.0 za "novou filozofii, která přinese změnu celé společnosti - nejen v oblasti průmyslu". Změna se přitom neprojeví jen v továrnách. Kromě toho mohou roboti a digitalizace pomoct i při zajišťování bezpečnosti nebo při péči o handicapované a staré lidi - protože většina těchto technologií bude mít jednoduché a intuitivní ovládání.

Podle autorů dokumentu by firmy měly peníze na inovace čerpat hlavně z evropských fondů. Jako příklad zmiňují například Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V rámci dotačních programů Aplikace a Potenciál, které jsou jeho součástí, lze získat až 100, respektive 150 milionů korun. Pro srovnání: německá vláda vyčlenila na podporu tamní platformy "Industrie 4.0" už 400 milionů eur.

Jsme připraveni podprůměrně

České firmy si Průmysl 4.0 nesmí nechat utéct, varují autoři dokumentu. "V opačném případě hrozí České republice ztráta konkurenceschopnosti s velkými dopady nejen na zaměstnanost a produktivitu, ale celý rozvoj společnosti," uvádějí. Filozofie Průmyslu 4.0 by se podle nich měla stát součástí studijních plánů všech vysokých škol.

Podle studie Roland Berger Strategy Consultants, která hodnotí připravenost jednotlivých zemí na nástup Průmyslu 4.0, má Česko sice vysoký podíl průmyslu, ale podprůměrnou úroveň připravenosti. Stejně jsou na tom například Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Litva. Od automatizace či digitalizace může firmy odrazovat například nechuť dělat podobně velké změny, nejistota, zda tak zůstanou v bezpečí jejich data, a také nedostatek kvalifikovaných lidí, předpokládají autoři Národní iniciativy Průmysl 4.0.

Ti zároveň naznačují i další, pátou průmyslovou revoluci. V rámci ní by stroje mohly převzít vládu nad člověkem a všechna zařízení by zvládaly navrhovat i vyrábět samy. "Na hranici páté průmyslové revoluce bude muset být lidstvo velice obezřetné a nalézt cestu k udržení strojů nebo robotů pod kontrolou," varují proto experti.

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy