Práci ovládnou roboti. Nová průmyslová revoluce přichází, Mládek představil návod pro vládu

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 2. 2016 12:00
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek představil studii Národní iniciativa Průmysl 4.0. Analyzuje, jak jsou tuzemské firmy a úřady připraveny na takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci, a shrnuje, co vše bude v rámci "inovačního skoku" nutné udělat. Konkrétnější údaje a odhady, například jak kvůli stále většímu počtu pracujících robotů vzroste nezaměstnanost, ale dokument neobsahuje.
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto)
Digitální továrna Siemensu v Německu (ilustrační foto) | Foto: Siemens

Brno/Praha - Masivní nástup robotů a digitalizace výroby, díky které půjde vše kontrolovat a obsluhovat přes internet, mohou zvýšit produktivitu české práce až o 32 procent. Předpokládají to autoři dvousetstránkového dokumentu nazvaného Národní iniciativa Průmysl 4.0, který dnes v Brně představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Studii zpracoval kolektiv expertů v čele s předsedou Výzkumné rady Technologické rady ČR Vladimírem Maříkem.

Jak konkrétně ale Průmysl 4.0 dopadne na českou ekonomiku a jak může ovlivnit růst hrubého domácího produktu nebo míru nezaměstnanosti, dokument blíže neupřesňuje. Konkrétněji zmiňuje pouze nejohroženější pracovní pozice - nejvíce se digitalizace dotkne úředníků pro zpracování číselných údajů, dále pak například pokladníků a prodavačů vstupenek a jízdenek, všeobecných administrativních pracovníků, kovářů či nástrojářů. Naopak mezi nejméně ohrožené patří lékaři.

Na materiál se čekalo jako na zárodek vládní strategie, jak by Česko nemělo ztratit konkurenceschopnost. Obsahuje ale převážně obecné informace. Čtenář se například dozví, že je třeba "podporovat investice", "vytvářet podmínky" nebo "zvýšit pružnost trhu práce" - už ale nezjistí jak.

Návod k nové filozofii

Autoři zdůrazňují, že "Národní iniciativa" má být pouze návodem, jak se na změny spojené s Průmyslem 4.0 připravit. Studie je podle nich podkladem pro vládu a ministerstva, která se budou muset zabývat vším, co čtvrtá průmyslová revoluce přinese - ať už jde o bezpečnost dat, podporu výzkumu, změnu vzdělávacího systému, nebo zánik některých pracovních míst.

Přímo autoři označují Průmysl 4.0 za "novou filozofii, která přinese změnu celé společnosti - nejen v oblasti průmyslu". Změna se přitom neprojeví jen v továrnách. Kromě toho mohou roboti a digitalizace pomoct i při zajišťování bezpečnosti nebo při péči o handicapované a staré lidi - protože většina těchto technologií bude mít jednoduché a intuitivní ovládání.

Podle autorů dokumentu by firmy měly peníze na inovace čerpat hlavně z evropských fondů. Jako příklad zmiňují například Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V rámci dotačních programů Aplikace a Potenciál, které jsou jeho součástí, lze získat až 100, respektive 150 milionů korun. Pro srovnání: německá vláda vyčlenila na podporu tamní platformy "Industrie 4.0" už 400 milionů eur.

Jsme připraveni podprůměrně

České firmy si Průmysl 4.0 nesmí nechat utéct, varují autoři dokumentu. "V opačném případě hrozí České republice ztráta konkurenceschopnosti s velkými dopady nejen na zaměstnanost a produktivitu, ale celý rozvoj společnosti," uvádějí. Filozofie Průmyslu 4.0 by se podle nich měla stát součástí studijních plánů všech vysokých škol.

Podle studie Roland Berger Strategy Consultants, která hodnotí připravenost jednotlivých zemí na nástup Průmyslu 4.0, má Česko sice vysoký podíl průmyslu, ale podprůměrnou úroveň připravenosti. Stejně jsou na tom například Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Litva. Od automatizace či digitalizace může firmy odrazovat například nechuť dělat podobně velké změny, nejistota, zda tak zůstanou v bezpečí jejich data, a také nedostatek kvalifikovaných lidí, předpokládají autoři Národní iniciativy Průmysl 4.0.

Ti zároveň naznačují i další, pátou průmyslovou revoluci. V rámci ní by stroje mohly převzít vládu nad člověkem a všechna zařízení by zvládaly navrhovat i vyrábět samy. "Na hranici páté průmyslové revoluce bude muset být lidstvo velice obezřetné a nalézt cestu k udržení strojů nebo robotů pod kontrolou," varují proto experti.

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy