Práci má nejvíce lidí od vzniku České republiky, zaměstnanost rostla i v lednu

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 1. 3. 2016 11:15
Alespoň nějaký příjem ze zaměstnání nebo podnikání mělo v lednu 4,96 milionu osob. Podíl zaměstnaných v Česku činil 71 procent, a je tedy nejvyšší od vzniku samostatné republiky v roce 1993. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Průmysl. Ilustrační foto
Průmysl. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čechů, kteří mají práci, neustále přibývá – v lednu bylo zaměstnaných 71 procent obyvatel. Podíl zaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob ve věku 15 do 64 let tak byl nejvyšší od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993.

Oproti lednu 2015 se míra zaměstnanosti - po očištění od sezónních vlivů - zvýšila o 1,3 procentního bodu. Vyplývá to z úterních dat Českého statistického úřadu.

Zaměstnání nebo příjem z podnikání mělo v lednu celkem 4,96 milionu lidí, z toho 2,8 milionu mužů a 2,17 milionu žen. Míra zaměstnanosti mužů činila 78,8 procenta, u žen se zvýšila na 63 procent. V obou případech šlo o nejvyšší podíl za uplynulých 23 let.

Nejvíce zaměstnaných osob je ve věkové skupině mezi 30 a 49 lety - míra zaměstnanosti zde dosahuje 86,5 procenta. Ve skupině mezi 50 a 64 lety to bylo 67,5 procenta a mezi lidmi od 15 do 29 let 47 procent.

Pracujících osob přibývá díky růstu české ekonomiky. V celém roce 2015 se hrubý domácí produkt podle předběžných odhadů zvýšil o 4,3 procenta. Díky tomu, že se vyrábí a spotřebovává více zboží i služeb, firmy potřebují více zaměstnanců - takže najímají nové lidi.

"Na míru zaměstnanosti v lednu mělo dílčí vliv i teplejší počasí, kdy mohly probíhat sezónní práce," dodává prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Druhá nejnižší nezaměstnanost v unii

Obecná míra nezaměstnanosti činila v lednu stejně jako v posledních dvou měsících loňského roku 4,6 procenta, meziročně byla nižší o 1,3 procenta. Bez práce bylo 3,8 procenta mužů a 5,6 procenta žen.

"Závěr roku bývá pro mnohé zásadní. V tomto období končí mnoho pracovních smluv a je více výpovědí. Z aktuálních údajů ovšem vyplývá, že tento efekt byl na úrovni průměru předchozích let. Na trendy v nezaměstnanosti to tedy nemělo vliv," dodává ředitel statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Podle Eurostatu, který sleduje míru nezaměstnanosti u věkové skupiny 15 až 74 let, je nezaměstnanost v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Nejméně lidí bez práce má Německo, v lednu jich bylo 4,3 procenta. "Vzhledem k relativně příznivým vyhlídkám pro letošní rok se nejspíše obě země budou stále více potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, který může postupně vyústit urychlením růstu mezd," říká o Česku a Německu ekonom ČSOB Petr Dufek.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásí v Evropské unii dál Řecko (24,6 procenta).

V celé Unii nemělo zaměstnání 8,9 procenta lidí, v eurozóně dokonce 10,3 procenta osob. I zde ovšem dochází k poklesu - nezaměstnanost v EU byla nejnižší od května 2009, ve skupině zemí platících eurem šlo o nejlepší číslo od srpna 2011.

Nezaměstnanost mladých do 25 let je stále zhruba dvojnásobná a v celé osmadvacítce činila 19,7 procenta, v eurozóně 22 procent. V České republice nemělo práci 11 procent osob do 25 let, což bylo po Německu rovněž druhé nejnižší číslo v Evropské unii. Nejvíce mladých bez práce mají podle posledních údajů Řecko, Španělsko a Chorvatsko, míra nezaměstnanosti ve všech třech případech přesáhla 40 procent.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy