PPF má v Cetin přes 90 procent. Je blíž k plnému ovládnutí

Marek Miler
13. 8. 2015 17:32
PPF zveřejnila výsledky nabídky výkupu akcií obou částí rozdělené telekomunikační firmy O2. V operátorovi samotném podíl příliš nezvýšila.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Archiv HN/ STUDIO100

Praha - Finanční skupina PPF, která minoritním akcionářům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v červnu nabídla výkup jejich akcií, získala díky této transakci ve větší části rozděleného byznysu podíl přes 90 procent. Směřuje tak k plnému ovládnutí provozovatele datových kabelů a vysílačů.

Firma neuvedla konkrétně, jak velký podíl získala. Nabití podílu většího než 90 procent umožňuje hlavnímu akcionáři spustit takzvané vytěsnění ostatních podílů. V tom může vykoupit ostatní akcie za cenu stanovenou znalcem.

"Skupina PPF bude nadále zvažovat realizaci vytěsnění, nicméně s ohledem na transakční a finanční náročnost tohoto procesu o tomto kroku zatím rozhodnuto nebylo, a nelze tak sdělit, zda a případně kdy se tak stane," oznámila firma v tiskovém prohlášení.

PPF rozdělila telekomunikační společnost na dvě části, na nové O2 a na větší, infrastrukturní část, nazvanou Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Původní podíl PPF na hlasovacích právech obou společností byl 84,7 procent. Díky nabídce minoritním podílníkům vzrostl podíl PPF v O2 na 84,91 procenta.

Finanční skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera změnila v červnu způsob, jakým někdejší dominantní telekomunikační operátor fungoval. Hlavní vlastník rozdělil firmu na dvě části tím, že vyčlenil veškerou technickou infrastrukturu – vysílače, datové kabely a centra - do samostatné firmy. PPF v minulosti řekla, že plánuje Cetin ovládnout celý a naopak akcie O2 ponechat na burze a být jen finančním investorem. Tento plán ve středu firma opět zopakovala.

Akcie O2 vzrostla ve čtvrtek o 8,5 procenta na 162,80 koruny, nejvyšší úroveň od rozdělení firmy před třemi a půl měsíci. Titul se tak stal nejvíce rostoucím na hlavním trhu burzy. Podle analytiků investoři očekávají, že společnost zůstane obchodovaná na burze a bude vyplácet dividendy. Akcie je na více než dvojnásobku ceny, na které se obchodovala 1. června, kdy došlo k rozdělení firmy a novému ocenění.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy