Pozor na škrty. Klidně žijte s dluhem, radí státům ekonomové

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 6. 2015 10:54
Uspěchaná úsporná opatření nemusí být pro ekonomický růst vždy tou nejsprávnější cestou, upozorňují ekonomové Mezinárodního měnového fondu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Některé státy by se se svým vysokým veřejným dluhem měly jednoduše naučit žít. Snaha o jeho rychlé splacení totiž nese specifická rizika, tvrdí čerstvá zpráva ekonomů Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jonathana Ostryho, Atishe Ghoshe a Raphaela Espinozy.

Eurozónu a další vyspělé ekonomiky trápí od celosvětové finanční krize v letech 2007 až 2009 narůstající dluh a mnohé státy se snaží uspokojit trh jeho rychlou konsolidací, připomněla agentura Reuters.

MMF nicméně už dříve varoval, že uspěchaná úsporná opatření a zvyšování daní mohou ekonomickému růstu spíše uškodit.

Tři ekonomové MMF se v tomto tvrzení nebojí zajít ještě dál. Země, které dokážou získávat peníze na finančních trzích za rozumných podmínek, by se podle nich úsporným opatřením měly vyhnout. "Radikálním řešením vysokého dluhu je nedělat vůbec nic," uvádějí na blogu, který ovšem reprezentuje názory autorů, nikoli oficiální stanovisko měnového fondu.

Léčit zadlužení je někdy horší

"Dluh je pro ekonomický růst špatný... to ale neznamená, že splácení dluhu je pro růst dobré. Je to ten případ, kdy je lék horší než nemoc samotná. Splácení si žádá další narušení hospodářství a vybere si svou daň na investicích i posílení ekonomiky," popisuje trojice expertů.

Místo snahy dluh co nejrychleji splatit by některé státy mohly čekat, až ukazatelé zadluženosti začnou ruku v ruce s ekonomickým posílením klesat, nebo až časem dojde k navýšení daňových příjmů.

Debata o úsporných opatřeních je přitom mezi evropskými politiky klíčovým tématem, ať už jde o Velkou Británii, nebo Řecko. Negativní důsledky tohoto jednání totiž vyvolávají nespokojenost mezi voliči.

Německo je "v pohodě", Řecko nemá na výběr

Ekonomové MMF konkrétně nezmiňují státy, které "s dluhem nemusí dělat nic", citují ovšem analýzu společnosti Moody's, podle které země jako Spojené státy, Velká Británie nebo Německo nemusí se snižováním dluhu kvůli svému fiskálnímu prostoru pospíchat.

Naopak Francie, Portugalsko, Španělsko nebo Irsko by se kvůli svému dluhu měly mít na pozoru. A Japonsko, Itálie, Kypr a obzvláště Řecko by se splácením váhat neměly vůbec. Kde už totiž nezbývá fiskální prostor, tam zůstává jen málo možností, připomínají ekonomové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy