Pozor na škrty. Klidně žijte s dluhem, radí státům ekonomové

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 6. 2015 10:54
Uspěchaná úsporná opatření nemusí být pro ekonomický růst vždy tou nejsprávnější cestou, upozorňují ekonomové Mezinárodního měnového fondu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Některé státy by se se svým vysokým veřejným dluhem měly jednoduše naučit žít. Snaha o jeho rychlé splacení totiž nese specifická rizika, tvrdí čerstvá zpráva ekonomů Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jonathana Ostryho, Atishe Ghoshe a Raphaela Espinozy.

Eurozónu a další vyspělé ekonomiky trápí od celosvětové finanční krize v letech 2007 až 2009 narůstající dluh a mnohé státy se snaží uspokojit trh jeho rychlou konsolidací, připomněla agentura Reuters.

MMF nicméně už dříve varoval, že uspěchaná úsporná opatření a zvyšování daní mohou ekonomickému růstu spíše uškodit.

Tři ekonomové MMF se v tomto tvrzení nebojí zajít ještě dál. Země, které dokážou získávat peníze na finančních trzích za rozumných podmínek, by se podle nich úsporným opatřením měly vyhnout. "Radikálním řešením vysokého dluhu je nedělat vůbec nic," uvádějí na blogu, který ovšem reprezentuje názory autorů, nikoli oficiální stanovisko měnového fondu.

Léčit zadlužení je někdy horší

"Dluh je pro ekonomický růst špatný... to ale neznamená, že splácení dluhu je pro růst dobré. Je to ten případ, kdy je lék horší než nemoc samotná. Splácení si žádá další narušení hospodářství a vybere si svou daň na investicích i posílení ekonomiky," popisuje trojice expertů.

Místo snahy dluh co nejrychleji splatit by některé státy mohly čekat, až ukazatelé zadluženosti začnou ruku v ruce s ekonomickým posílením klesat, nebo až časem dojde k navýšení daňových příjmů.

Debata o úsporných opatřeních je přitom mezi evropskými politiky klíčovým tématem, ať už jde o Velkou Británii, nebo Řecko. Negativní důsledky tohoto jednání totiž vyvolávají nespokojenost mezi voliči.

Německo je "v pohodě", Řecko nemá na výběr

Ekonomové MMF konkrétně nezmiňují státy, které "s dluhem nemusí dělat nic", citují ovšem analýzu společnosti Moody's, podle které země jako Spojené státy, Velká Británie nebo Německo nemusí se snižováním dluhu kvůli svému fiskálnímu prostoru pospíchat.

Naopak Francie, Portugalsko, Španělsko nebo Irsko by se kvůli svému dluhu měly mít na pozoru. A Japonsko, Itálie, Kypr a obzvláště Řecko by se splácením váhat neměly vůbec. Kde už totiž nezbývá fiskální prostor, tam zůstává jen málo možností, připomínají ekonomové.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy