Pozor na škodlivou plastovou lahev. Dráždí kůži a může být rakovinotvorná

ČTK ČTK
23. 8. 2018 11:23
Podle ministerstva zdravotnictví lahev obsahuje nadlimitní koncentrace akrylonitrilu, což je v rozporu s evropskými předpisy.
Zdraví škodlivá plastová lahev.
Zdraví škodlivá plastová lahev. | Foto: ČTK

Praha - Ministerstvo zdravotnictví varuje před plastovou lahví A5 Memo, A5 Size, Notebook Bottle obsahující látku, která může být rakovinotvorná. Používání lahve také může způsobit podráždění kůže. V tiskové zprávě to oznámila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Lahev pochází z Číny.

Lahev obsahuje podle rozborů nadlimitní koncentrace akrylonitrilu, což je v rozporu s evropskými předpisy. "Jedná se o látku s podezřením na karcinogenní účinky na lidský organismus, která při přímém kontaktu nebo při dlouhodobém vystavení s kůží může způsobit podráždění, v některých případech alergickou dermatitidu," popsala účinky akrylonitrilu Gottvaldová.

Lahev v Česku prodává e-shop HighLife.cz. Jedná se o průsvitnou plastovou lahev o objemu 420 mililitrů ve tvaru notesu v různých barevných variacích a s barevným šroubovacím víčkem. Na lahvi je vytlačen nápis A5 MEMO.

Lahev je zabalena do plastového sáčku a vložena do kartonové skládačky bílé barvy. Na přední straně skládačky jsou texty identifikující výrobek a obrázek lahve. Na zadní straně jsou anglické texty týkající se materiálu, rozměrů, objemu, rozsahu a maximální teploty použití.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Francouzští policisté zadrželi muže, kterého podezírají z vazby na útočníka z Nice

Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v Nice, při němž přišli o život tři lidé. Nově zadržený je nyní podle agentury Reuters ve vazbě. Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice mladý Tunisan Bráhím Avísáví, ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na justiční zdroj, byl útočníkův kontakt zadržen ve čtvrtek večer. Podle agentury AFP je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem.

Avísáví teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky. Podle tuniských a francouzských úřadů se podezřelý narodil v roce 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy