Pozor na podvodné e-maily s logem finanční správy. Mohou vám ukrást osobní údaje

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 5. 2021 17:17
Finanční správa varuje před podvodnými e-maily, které zneužívají jméno a logo úřadu. Zprávy vyzývají ke kliknutí na link s tím, že jim bude vrácen přeplatek na dani.
Podvodný e-mail s logem Finanční správy
Podvodný e-mail s logem Finanční správy | Foto: Finanční správa

"Neznámá třetí strana se snaží pod pobídkou vrácení peněžitého obnosu v korunách přinutit uživatele ke kliknutí na podezřelý odkaz a vyplnění formuláře. Pokud někdo odkaz v předmětném podvodném mailu otevřel a zadal své údaje do falešného formuláře, měl by neprodleně kontaktovat svého správce sítě nebo společnost, zabývající se kybernetickou bezpečností, jelikož má s velkou pravděpodobností kompromitované zařízení či osobní údaje," píše Finanční správa v tiskové zprávě. 

Podle ní tato phishingová kampaň cílí na daňové poplatníky, které v těchto dnech řeší daňové povinnosti.

"Informační systémy Finanční správy, ani její data a e-mailové schránky, nebyly kompromitovány Jedná se pouze o pokus vytvoření falešné důvěrnosti prostřednictvím využití loga správy a vytvoření domněnky, že se jedná o legitimní e-mail," uvádí dále správa.

Na obdobnou kampaň upozorňovala správa už v březnu, kdy byla nabízena částka 136,99 EUR. Jedná se s největší pravděpodobností o variaci této kampaně.

"Dovolujeme si opětovně upozornit, že e-maily rozesílané Finanční správou mají vždy tvar domény …@fs.mfcr.cz. Finanční správa navíc nikdy ve svých e-mailech nežádá o kliknutí na link. Neznámé a podezřelé e-maily a zejména jejich přílohy doporučujeme neotevírat a raději je rovnou smazat," uvádí tisková zpráva. 

Právě v těchto dnech řeší daňové povinnosti stovky tisíc lidí. Finanční správa evidovala ke konci dubna přes 1,6 milionu podaných daňových přiznání od fyzických osob.

V pondělí 3. května měli lidé poslední šanci podat daňové přiznání v listinné podobě. Do 1. června mohou přiznání odevzdat ti, kteří jej podávají elektronicky. Ze zákona mají prodlouženou lhůtu o jeden měsíc.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy