Povolení pro billboardy u dálnic neprodloužíme, odmítá vláda návrh poslance ANO

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 5. 2016 13:30
Billboardy by měly podle platného zákona zmizet od dálnic a silnic první třídy v září příštího roku. Poslanec ANO Stanislav Berkovec však chce odklad o pět let, poukazuje na hrozbu arbitráží a pokles zaměstnanosti. Pro vládu je hlavní bezpečnost provozu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková/Economia

Praha - Vláda dnes odmítla prodloužení lhůty pro ukončení platnosti povolení reklamních zařízení podél dálnic a silnic první třídy. S návrhem přišel v novele zákona o pozemních komunikacích poslanec ANO Stanislav Berkovec, který argumentuje možnými arbitrážemi proti státu i dopady na zaměstnanost a příjmy veřejných rozpočtů. Vláda naopak poukazuje hlavně na bezpečnost provozu. O návrhu nyní rozhodnou poslanci.

Billboardy by měly podle platného zákona zmizet od dálnic a silnic první třídy v září příštího roku. Zákonodárci o tom rozhodli v roce 2012, kdy v podstatě omezili platnost povolení pro tyto reklamy nejvýše na pět let. Berkovec nyní navrhuje prodloužit lhůtu na deset let. Opatření, k němuž stát přikročil, bude mít na některé firmy, které působí na trhu s venkovní reklamou, podle něho "zcela fatální dopady".

Poslanec poukazuje na nebezpečí případných mezinárodních arbitráží. Kabinet však - alespoň podle předběžného stanoviska pro jednání vlády - připomíná, že zákon zavedl pětiletou platnost i pro nová povolení na billboardy. Prodloužení povolení současných reklamních zařízení by narušilo právní jistotu. "Navrhovaná změna by podle názoru vlády byla v jednoznačném rozporu s cílem eliminovat reklamní zařízení umísťovaná v ochranných pásmech pozemních komunikací v zájmu vytvoření podmínek pro bezpečný provoz," uvádí se také v předběžném stanovisku.

Za nepřesvědčivé měla vláda podle materiálů pro ministry označit také Berkovcova tvrzení, že pokud reklamy u dálnic a silnic první třídy ztratí povolení už příští rok v září, stát přijde na daních asi o 1,3 miliardy korun. Poslancův údaj, že by přibylo asi 3800 nezaměstnaných, měli ministři označit "za přinejmenším značně nadsazený, nebo dokonce zcela smyšlený".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy