Boj o prodavače pokračuje. Řetězce zvednou mzdy o desetinu, stále to však nestačí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
17. 1. 2020 15:33
Potravinářské řetězce plánují i letos zvyšovat mzdy svým zaměstnancům a chystají pro ně také nové benefity. Od ledna dostali přidáno provozní pracovníci Albertu, další společnosti budou o podmínkách pro letošní rok teprve jednat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Podle prezidentky Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáty Burianové se u většiny potravinářských řetězců daří vyjednat průměrné navýšení o deset procent.

Albert od ledna navýšil mzdy pokladním, skladníkům, řezníkům, zelinářům a pekařům v průměru o devět procent. Každému zaměstnanci zaručil minimálně o pět procent vyšší mzdu. Do navýšení mezd investuje zhruba půl miliardy korun. Albert v ČR provozuje více než 300 prodejen, zaměstnává přes 10 000 lidí. Od konce roku 2016 navýšil mzdy v průměru o necelých 60 procent.

"V současné době mohu potvrdit, že i v letošním roce plánujeme zlepšovat pracovní podmínky našich zaměstnanců. Konkrétní zprávu budeme zveřejňovat až po uzavření dialogu s našimi partnerskými organizacemi," uvedla mluvčí supermarketů Billa Dana Bratánková.

Bratánková loni podle svých slov pracovníkům přidala v průměru o 17 procent. Řetězec Billa čítá přes 200 prodejen, ve kterých zaměstnává kolem 6 000 lidí.

Kaufland podle jeho mluvčí Renaty Maierl letos plánuje změny v benefitech i vzdělávání pro zaměstnance. Konkrétní závěry uvede řetězec později, obchodní rok mu začíná až v březnu. V tuzemsku má více než 100 obchodních domů, ve kterých pracuje zhruba 15 000 provozních zaměstnanců.

Společnost Penny Market mzdy navyšovala naposledy loni v březnu, a to v průměru o deset procent, v případě pokladních se jednalo o navýšení dokonce až o 15 procent, uvedl manažer komunikace Penny Tomáš Kubík. "Mzdy a benefity jsou dány kolektivní smlouvou. Aktuální podmínky jsou v platnosti do 29. února. V průběhu ledna bude zahájeno vyjednávání o podmínkách v dalším období, doplnil. Penny provozuje bezmála 400 prodejen, zaměstnává více než 5600 lidí.

"Také v tomto roce plánujeme investice směrem k našim zaměstnancům a úpravy mezd, samozřejmě s ohledem na vývoj české ekonomiky a na hospodářský výsledek Globusu," uvedla vedoucí korporátní komunikace Globus Rita Gabrielová.

V předchozích třech letech do mezd Globus investoval přes polovinu zisku. "Výsledkem je zvýšení platů o 40 procent a mimo jiné i nový benefit v podobě 10 procentní slevy na veškeré zboží v našem sortimentu. To za jeden rok představuje dalších 21 milionů korun, které věnujeme na zvýšení komfortu a spokojenosti našich zaměstnanců," dodala Gabrielová. Globus zaměstnává 5400 lidí, z toho pětinu ve vlastních provozech. V ČR má 15 hypermarketů.

Mzdy jsou stále nízké

Zvýšit mzdy plánuje také Tesco, řekl mluvčí řetězce Václav Koukolíček. "Procentuální navýšení mezd včetně investice do zaměstnaneckých benefitů začneme během třech měsíců vyjednávat se zástupci odborových organizací v rámci kolektivního vyjednávání," dodal. V provozech zhruba 200 obchodů pracuje 8400 lidí.

Mzdy pravidelně zvyšuje také Lidl, rozšiřuje i nabídku benefitů. "V případě navyšování mezd očekáváme, že tlak na jejich růst v letošním roce obecně zeslabí," uvedla mluvčí společnosti Zuzana Holá. Lidl v Česku zaměstnává přes 11 000 lidí, provozuje přes 250 prodejen.

Podle odborů je zásadní, aby byla zvyšována základní mzda a nově nastupující zaměstnanci neměli vyšší mzdu než stávající na stejné pozici. "Z našeho pohledu jsou mzdy v obchodě většinou stále ještě na nižší úrovni než by bylo možné, vzhledem k ekonomické situaci jednotlivých firem," doplnila Burianová.

Podle portálu Platy.cz si český prodavač vydělá od 17 000 po 31 000 korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR se podle údajů Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2163 korun více než před rokem.

Video: 28 tisíc pro pokladní v Lidlu? Mzda není to jediné, učitelé do obchodů neprchnou, říká Dombrovský

Profese pokladních zůstává špatně placená, příklad jedné firmy nelze vztáhnout na celý trh, upozorňuje analytik serveru Jobs.cz Tomáš Dombrovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy