Potravinářská inspekce nechala stáhnout z trhu falšované filé. Mělo o 20 procent méně masa

ČTK ČTK
13. 4. 2018 14:06
Výrobce uvedl na obalu, že výrobek obsahuje 97 procent masa. Analýza v laboratoři SZPI ale ukázala podíl masa pouze v množství 76,5 procenta. Zatím bylo staženo 1700 balení o celkové hmotnosti 500 kilogramů.
Falšované rybí filé
Falšované rybí filé | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nechala stáhnout z trhu falšované filé. Oproti informaci na obalu měl výrobek o 20 procent menší podíl masa. SZPI to dnes uvedla v tiskové zprávě. Filé pocházelo z Estonska.

Výrobce uvedl na obalu, že výrobek obsahuje 97 procent masa. Analýza v laboratoři SZPI ale ukázala podíl masa pouze v množství 76,5 procenta. "Informace na obalu je tak pro spotřebitele zavádějící a klame ohledně skutečného podílu masa ve výrobku," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Falšované rybí filé
Falšované rybí filé | Foto: SZPI

Inspektoři nevyhovující vzorek odebrali v provozovně obchodního družstva TEMPO v pobočce v Hradci nad Moravicí. "Kontrolované osobě inspektoři nařídili, aby předmětnou šarži neprodleně stáhla z celé tržní sítě. Dle dosud známých informací se závadná šarže sestávala z více než 1700 balení o celkové hmotnosti přes 500 kilogramů," uvedl Kopřiva.

Konkrétně jde o výrobek VICI Rybí filé porce, glazované, hluboce zmrazené, hmotnost balení: 300 g, s datem minimální trvanlivosti 5. května 2019 od výrobce: As Paljassaare Kalatööstus, Paljassaare tee z Estonska. Dovozcem je společnost VICIUNAI Central Europe, s.r.o.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy