Za doporučený balík připlatíte deset korun. Zdražili jsme, abychom mohli zlepšit služby, říká pošta

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2017 13:44
Důvodem zdražování je růst nákladů. Například poslání doporučeného balíku o hmotnosti jeden kilogram vyjde nově na 79 místo 69 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o deset korun. Vedle základních služeb se zvýšily ceny i u cenných balíků nad deset kilogramů a Balíky do ruky. Důvodem je růst nákladů. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

"Česká pošta musí mít nákladově orientované ceny a pokud chceme nadále zlepšovat své služby, museli jsme k úpravě cen přistoupit. I přesto patří naše služby k nejlevnějším na trhu," řekl mluvčí podniku Matyáš Vitík.

Například poslání doporučeného balíku o hmotnosti jeden kilogram v rámci České republiky vyjde nově na 79 místo 69 korun, cenný balík do dvou kilogramů stojí 110 proti loňským 100 korunám.

O jednu korunu zdražila pošta posílání hotovosti na účet prostřednictvím poštovní poukázky A. Cena dobírky se zvýšila z 12 na 14 korun a základní cena doplatného za nevyplacené či částečně vyplacené vnitrostátní poštovní zásilky z pěti na 15 korun.

Ke zvýšení cen o jednu až tři koruny došlo také u vnitrostátních obyčejných, doporučených i cenných psaní pro uživatele poštovních služeb se Zákaznickou kartou České pošty, uživatele výplatních strojů, při úhradě cen kreditem a pro zákazníky Hybridní pošty.

O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.

Vnitrostátní ceny podnik zvedal naposled loni v květnu, kdy známka na dopis podražila o tři koruny na 16 korun.

Pošta v roce 2015 zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Výnosy vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy