Pošta je netransparentní a bez strategie, řekl Babiš. Ztrácí podle něj podíl na trhu

ČTK ČTK
23. 2. 2018 11:27
V České poště panují špatné platové podmínky a lidé zaměstnancům nadávají, prohlásil dnes premiér Andrej Babiš. Odvolání ředitele České pošty považuje za správné a počítá s otevřeným výběrovým řízením.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Praha - Česká pošta je v rozkladu, je netransparentní a nemá žádnou strategii. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš. Zdůvodnil tak čtvrteční odvolání generálního ředitele podniku Martina Elkána ministrem vnitra. Elkán má skončit ke konci února.

"Tahle firma vždy byla netransparentní. Nikdy jsem se nedozvěděl, jak vybírá IT zakázky, a pan ředitel měl plat celkově až osm milionů ročně. To jsem vždy považoval za skandální a odvolání považuji za správné a samozřejmě tam bude otevřené výběrové řízení," uvedl Babiš.

Zmínil pošťačky, které berou 14 000 Kč měsíčně a řidiče s 19 tisíci korun, průměrná mzda v Česku je přitom o 10 000 Kč vyšší. Lidé přitom podle něj zaměstnancům pošty nadávají. Vedle špatných platových podmínek pošta ztrácí svůj podíl na trhu, řekl Babiš.

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) ve čtvrtek odvolal Elkána ke konci února. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Metnar na místo ředitele vypíše výběrové řízení, zatím povede Českou poštu ředitel divize poštovní provoz a logistika Vít Bukvic.

Pošta v roce 2016 vykázala zisk před zdaněním okolo 190 milionů korun. O rok dříve to bylo 302 milionů korun. Výsledek zahrnoval i úhradu nákladů na univerzální službu od státu 600 milionů korun. Za loňský rok měla pošta dostat od státu maximálně půl miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy