Beer Factory i Nachmelená opice: Degustátoři vybrali nejchutnější pivovary v Česku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 2. 2020 21:14
Poroty složené z Čechů a zahraničních degustátorů ocenily desítky nejlepších pivovarů v soutěžích České a moravské pivní koruny a Golden Bohemia. Do soutěží se přihlásilo 132 výrobců, zahraniční porota hodnotila v soutěži Golden Bohemia. V obou soutěžích se umístilo 27 pivovarů, uvedl zakladatel těchto degustací Pavel Borowiec.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"Prestiž této soutěže dává složení mezinárodní poroty tvořené pivními experty a šéfy zahraničních pivních soutěží. Stejně jako v předchozích letech lze konstatovat, že takto renomovaná porota ze zástupců devíti zemí u nás nikdy před tím naše pivo v národní degustační soutěži nehodnotila," řekl Borowiec.

O vítězích v Golden Bohemia tak rozhodoval mimo jiné ředitel mnichovské Doemens Academy Werner Glossner nebo zakladatel soutěže Brussel´s Beer Challenge Luc de Raedemaeker.

V porotě k pivním korunám pak byli například sládci Petr Hostaš, David Máše nebo Martin Palouš. Šéfem poroty byl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Do soutěže mohou pivovary přihlásit více vzorků piva. Titul nejlepší pivovar získá výrobce, pokud alespoň polovina jeho vzorků získala hodnocení "vynikající", "výborný" nebo "velmi dobrý".

V Česku existuje řada soutěží mezi značkami piva. Například loni v soutěži speciálních piv Cerevisia specialis - Pivní speciál roku získala nejvíc nominací Svijanská kněžna. V soutěži České pivo vyhrál loni mezi ležáky Zubr Gradus. V této vyhlášené soutěži jsou oceňované celé pivovary.

Pivovary, které získaly obě ceny Golden Bohemia a České a moravské pivní koruny

Akciový pivovar Dalešice
Beer Factory, Plzeň
Kyjovský pivovar, Kyjov
Minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské Univerzity, České Budějovice
Nachmelená opice, Krnov
Pivovar Bubeneč, Praha
Pivovar Holendr, Valašské Meziříčí
Pivovar Hostomice pod Brdy
Pivovar Hubertus, Kácov
Pivovar Ježek, Jihlava
Pivovar Kytín
Pivovar Mayzus, Chotoviny
Pivovar Mazák, Dolní Bojanovice
Pivovar Protivín
Pivovar Rychtář, Hlinsko v Čechách
Pivovar Samson, České Budějovice
Pivovar Tišnov
Pivovar Volt, Jablonec
Pivovar Zhůřák, Zhůř
Pivovar Zubr, Přerov
Podřipský pivovar, Ctiněves
Primátor, Náchod
Slavkovský pivovar, Slavkov
Továrna Pivovar, Slaný
Tradiční pivovar v Rakovníku, Rakovník
Únětický pivovar, Únětice
Velkopovický Kozel, Velké Popovice

Video: Chci nový pivní styl. Pivo dokáže zkazit výčepní, špatné poznám podle vůně, říká Matuška

Pouštíme do světa jen stoprocentní pivo, špatnou várku jsme neuvařili. Umím si v hlavě představit, jak by mělo pivo chutnat, říká sládek Adam Matuška. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy