Příplatek pro cizince i stopka asistenčnímu psovi. Inspekce trestala diskriminaci

ČTK ČTK
14. 6. 2019 12:18
Česká obchodní inspekce (ČOI) za první čtvrtletí letošního roku provedla víc než stovku kontrol zaměřených na diskriminaci spotřebitelů. Diskriminační jednání zjistila v pěti případech. Týkalo se případů, kdy byli znevýhodněni cizinci nebo žena na vozíku v doprovodu asistenčního psa. V pátek o tom informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Česká obchodní inspekce zaznamenala v pěti případech podezření na některou z forem diskriminace, což z celkového počtu provedených kontrol představuje 4,9 procenta. Porušení právních předpisů bylo zjištěno v 41 případech, tj. 40,2 procenta z celkového počtu 102 kontrol," uvedl Fröhlich.

Provozovatelé porušili ustanovení, které zakazuje diskriminovat spotřebitele při prodeji výrobků nebo poskytování služeb. Konkrétně šlo o tři případy, kdy anglicky hovořícím spotřebitelům byl připočítán takzvaný servis, zatímco česky hovořícím spotřebitelům nikoliv.

V dalším případě realitní makléřka odmítla pronájem bytu cizinci. ČOI také vyhodnotila jako diskriminaci spotřebitele situaci, kdy hendikepované ženě na invalidním vozíku organizátoři neumožnili vstup na výstavu Titanic kvůli přítomnosti asistenčního psa, který byl ženě přidělen jako kompenzační pomůcka.

Za diskriminační chování inspektoři pravomocně uložili pokuty za 125 tisíc korun, za další porušení právních předpisů peněžité sankce 246 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy