Pomazánkové máslo definitivně končí, potvrdil Soudní dvůr EU

Petr Kučera Petr Kučera
12. 5. 2015 10:30
České ministerstvo zemědělství se pokusilo obejít zákaz tím, že chtělo pomazánkové máslo registrovat jako zaručenou tradiční specialitu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Lucemburk, Praha – Česká republika definitivně neuspěla se snahou získat od Evropské unie „povolení“ pro název Pomazánkové máslo. Rozhodl o tom tribunál Evropské unie, když odmítl zápis tohoto výrobku na seznam zaručených tradičních specialit.

O tom, že tento český výrobek nesmí být nazýván máslem, rozhodl Soudní dvůr EU už v říjnu 2012. Jako máslo mohou být v Unii označeny jen ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. České Pomazánkové máslo přitom obsahovalo nejméně 31 procent tuku, a je tedy spíše pomazánkou.

České ministerstvo zemědělství pak zkusilo obejít zákaz tím, že chtělo pomazánkové máslo registrovat jako zaručenou tradiční specialitu. Už v červenci 2013 to Evropská komise zamítla, Česko se ale odvolalo k Tribunálu EU. Ten nyní definitivně potvrdil zamítavé stanovisko.

Tribunál uvedl, že unijní nařízení o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin neumožňuje členskému státu obcházet pravidla pro obchodní označení stanovená jednotným nařízením o společné organizaci trhů. Narušilo by to snahu EU o „sjednocení používání obchodních označení zemědělských produktů, a tedy cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů“.

Tradiční označení přestali výrobci v Česku používat v roce 2014, například Madeta jej v březnu přejmenovala na Jihočeské tradiční pomazánkové. Název Tradiční pomazánkové obsahuje i nová vyhláška ministerstva zemědělství.

Pomazánkové máslo vyrábělo v Česku pět společností - Madeta, Laksyma a mlékárny v Chocni, Želetavě a v Bystřici pod Hostýnem. Mělo více než třicetiletou tradici.

České republice se už dříve podařilo dostat na seznam zaručených tradičních specialit špekáčky, lovecký salám, spišské párky a liptovský salám, nyní se pokouší o zápis pražské šunky. Na seznam mohou být zapisovány potraviny z tradičních surovin a vyráběné tradičním způsobem.

"V případě ochranného režimu zaručené tradiční speciality EU se má posuzovat v prvé řadě to, zda výrobek vykazuje specifické chuťové a technologické vlastnosti a zda se vyskytuje na trhu minimálně po dobu 30 let. Přestože zazněly přesvědčivé argumenty dokládající, že Pomazánkové máslo obě tyto podmínky splňuje, Evropská komise se s nimi žádným způsobem nevypořádala a žádost smetla ze stolu s poukazem na nesoulad s požadavkem minimálně 80% podílu mléčného tuku," komentoval rozhodnutí europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), bývalý ministr spravedlnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy