Teď to přece běží pěkně, ne? Jak reklamovat u operátorů výpadky a rychlost připojení

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
22. 11. 2020 10:34
Pandemie přesunula Čechy z kanceláří či škol do on-line prostředí, rychlost a stabilita internetu je tak pro práci z domova či distanční výuku stěžejní. Spotřebitelská organizace dTest nicméně zaznamenala přibývající stížnosti na nekvalitní internetové připojení a s nimi související dotazy na reklamace. Podívejte se, na co při ní máte právo a jak můžete tuto situaci řešit.
Foto: Thinkstock

Nedostatky internetového připojení mohou zákazníci reklamovat do dvou měsíců od vadného poskytnutí služby. Operátor má poté povinnost reklamaci vyřídit bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho měsíce ode dne jejího doručení.

"V případě výskytu problému s internetovým připojením doporučujeme okamžitě kontaktovat poskytovatele a nedostatky mu nahlásit. Vhodné je též špatné připojení zdokumentovat, například snímky či záznamem obrazovky nebo displeje, případně provedenými testy rychlosti připojení," vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Příčiny výpadku připojení mohou být různé, lidé často chybují například při umístění modemu či při nastaveni wi-fi. Pokud je ale chyba skutečně na straně poskytovatele, závadu musí odstranit a přiměřeně snížit cenu. Míru finanční kompenzace určuje zákon o elektronických komunikacích.

Do úvahy také může přijít změna operátora. Pokud klient uzavřel smlouvu na dobu neurčitou, neuplatňují se na něj žádné sankce, pouze musí pronajatý modem vrátit. 

V případě smlouvy uzavřené na dobu určitou se rozlišují dvě situace. Pokud fyzická osoba vypoví smlouvu do tří měsíců od jejího uzavření, poskytovatel může žádat o doplacení nejvýše pět procent součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy. V případě ukončení smlouvy po uplynutí tří měsíců od jejího uzavření můžete ale odejít zcela bez dalších poplatků. 

"Při předčasném ukončení smlouvy na dobu určitou po vás může poskytovatel požadovat i úhradu nákladů spojených s koncovým zařízením, které vám poskytnul za zvýhodněných podmínek. Pokud jste tedy při sjednání služby získali například wi-fi router se slevou a smlouvu ukončíte dříve, než bylo smluveno, zpravidla budete muset doplatit plnou cenu za toto zařízení," upozorňuje Hekšová.

U smluv uzavíraných právnickými osobami, jako je třeba společnost s ručením omezeným, je ale situace odlišná. "U právnických osob vycházíme z podmínek smlouvy, kterou neupravuje přímo zákon o elektronických komunikacích, ale platí smlouva samotná," vysvětluje na dotaz Aktuálně.cz tiskový mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec.

Internetové připojení za koronaviru 

"Reklamací na toto téma máme zhruba o pět procent více, než je obvyklý průměr," vypočítává mluvčí Vodafonu. Nestabilita připojení je ale podle něj způsobená spíše celkovým přetížením v domácnosti, nikoliv výpadkem ze strany operátora.

"Proto také doporučujeme například naše připojení se špičkovou rychlostí 1 Gb/s, kde podobné obtíže ani početné domácnosti nehrozí," dodává Luštinec.

Oproti tomu O2 řeší spíše opačnou situaci. "Aktuálně evidujeme o 20 procent vyšší poptávku po našem internetu. Přechází k nám spousta zákazníků od místních poskytovatelů internetu, kteří nezvládají špičku provozu, která trvá kvůli distanční výuce a práci z domova de facto celý den," tvrdí tisková mluvčí operátora Michaela Zahrádková.

Operátoři na českém trhu oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz se přitom shodují na tom, že nezaznamenali neobvyklý nárůst výpadků připojení oproti běžnému provozu před koronavirovou krizí. "Ačkoliv se datový provoz v mobilní síti v letošním roce zvýšil o 60 procent v porovnání s loňským rokem, množství stížností se více méně nezměnilo a zůstalo standardní," říká například za T-Mobile tiskový mluvčí Jiří Janeček. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy