Polské maso za argentinské nikdo nevydával, přiznal Toman. Kontroly budou pokračovat

on on
26. 2. 2019 17:34
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přiznal na úterní tiskové konferenci, že pražské restaurace nevydávaly polské maso za argentinské. Tuto informaci uvedl sám ministr 6. února na sněmovním zemědělském výboru. Kontroloři Státní veterinární správy poté začali intenzivně značení původu masa v restauracích kontrolovat.
Polské maso se v pražských podnicích nevydávalo za Argentinské, potvrdil ministr Toman | Video: DVTV

Toman na úterní tiskové konferenci zrekapituloval, jak si vede Státní veterinární správa v boji proti importu nekvalitního hovězího masa. Podle něj zatím zkontrolovala kolem 200 dodávek masa z Polska. Jeden vzorek se ukázal pozitivní na salmonelu. Jednalo se o dodávku 700 kilogramů hovězího, ze kterého část již lidé zřejmě spotřebovali.

Na dotaz novinářů ministr přiznal, že jeho původní slova o asijských restauracích, které vydávaly polské maso za argentinské a účtovaly si tisíc korun za porci, nebyla pravdivá.

"Měl jsem od dozorových orgánů informaci, že se to může dít," řekl Toman a dodal, že jako ministr toto nechal prošetřit. "To podezření jsme nechali prošetřit a nedošlo k tomu, co bylo to původní podezření. Nicméně k falšování masa v některých případech došlo."

Ministr Toman, který dříve působil jako šéf Potravinářské komory, v kauze polského hovězího postupuje razantně a zákazníky opakovaně vyzývá, aby kupovali české maso. Před třemi týdny prohlásil, že v některých luxusních restauracích se polské hovězí prodává jako argentinské.

"Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných lowcostových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za tisíc korun porci," řekl poslancům před časem Toman o polském hovězím mase.

Jména restaurací poté ministr nechtěl upřesnit, pouze naznačil, že se jedná o podniky s asijským názvem. "A tím nemyslím čínské restaurace," dodal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy