Polské maso za argentinské nikdo nevydával, přiznal Toman. Kontroly budou pokračovat

on on
26. 2. 2019 17:34
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přiznal na úterní tiskové konferenci, že pražské restaurace nevydávaly polské maso za argentinské. Tuto informaci uvedl sám ministr 6. února na sněmovním zemědělském výboru. Kontroloři Státní veterinární správy poté začali intenzivně značení původu masa v restauracích kontrolovat.
Polské maso se v pražských podnicích nevydávalo za Argentinské, potvrdil ministr Toman | Video: DVTV

Toman na úterní tiskové konferenci zrekapituloval, jak si vede Státní veterinární správa v boji proti importu nekvalitního hovězího masa. Podle něj zatím zkontrolovala kolem 200 dodávek masa z Polska. Jeden vzorek se ukázal pozitivní na salmonelu. Jednalo se o dodávku 700 kilogramů hovězího, ze kterého část již lidé zřejmě spotřebovali.

Na dotaz novinářů ministr přiznal, že jeho původní slova o asijských restauracích, které vydávaly polské maso za argentinské a účtovaly si tisíc korun za porci, nebyla pravdivá.

"Měl jsem od dozorových orgánů informaci, že se to může dít," řekl Toman a dodal, že jako ministr toto nechal prošetřit. "To podezření jsme nechali prošetřit a nedošlo k tomu, co bylo to původní podezření. Nicméně k falšování masa v některých případech došlo."

Ministr Toman, který dříve působil jako šéf Potravinářské komory, v kauze polského hovězího postupuje razantně a zákazníky opakovaně vyzývá, aby kupovali české maso. Před třemi týdny prohlásil, že v některých luxusních restauracích se polské hovězí prodává jako argentinské.

"Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných lowcostových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za tisíc korun porci," řekl poslancům před časem Toman o polském hovězím mase.

Jména restaurací poté ministr nechtěl upřesnit, pouze naznačil, že se jedná o podniky s asijským názvem. "A tím nemyslím čínské restaurace," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy