Policie zavřela nejkratší cestu od tramvaje na brněnské nádraží

ČTK ČTK
13. 12. 2017 17:15
Dosavadní místo pro přecházení uzavřelo zábradlí. Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan má stanovisko policie za nepochopitelné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Brno - Zábradlí u brněnského hlavního nádraží uzavřelo nejkratší cestu pro chodce od zastávky tramvaje do nádražní budovy, kterou denně využívaly stovky lidí a fungovala desetiletí. Podle policie ale místo využívané pro přecházení nesplňuje technické a legislativní požadavky.

Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) má stanovisko policie za nepochopitelné. Policie sice nemůže vydat závazné stanovisko, ovšem podle Hollana odbor dopravy nechtěl jednat v rozporu.

Ve stanovisku policie, které má ČTK k dispozici, se uvádí, že "…místa pro přecházení nesplňují technické a legislativní požadavky, jako jsou například rozhledy, hmatové prvky, minimální vzdálenosti od nejbližšího přechodu a podobně."

Brněnským přednádražím projde ve všední den zhruba 100 000 lidí, průchod od tramvajové zastávky používají řádově tisíce lidí denně, auta zde jezdí vzhledem k obrovské frekvenci chodců obvykle krokem.

Nejbližší přechod pro chodce je na druhé straně tramvajového nástupiště, což je 66 metrů. Od 80. let minulého století funguje také podchod, který však není bezbariérový, proto jej lidé jdoucí od tramvaje do nádražní haly prakticky nepoužívají.

"Podle policie je asi bezpečné, když teď lidé lezou přes zábradlí a přebíhají po tramvajových kolejích a skáčou před předek šaliny, což se děje a bude dít a je to mnohem nebezpečnější," uvedl Hollan.

Prostor před brněnským nádražím lidé obecně a dlouhodobě vnímají jako chaotický a špatně uspořádaný, s výjimkou dláždění se tam za posledních 20 let nezměnilo nic. Současné vedení města proto na podzim představilo návrh jeho zklidnění tím, že se z něj odvede značná část dopravy a auta se nasměrují tak, aby k nádraží jezdili víceméně jen ti, kteří jedou na nádraží či na poštu.

"Uvidíme, jak to dopadne, nyní se vypořádávají připomínky a v lednu by se měla opatření zavádět," řekl Hollan. Poté bude podle něj možné se policie znovu zeptat, jak to vidí se zábradlím znemožňující pohyb chodců po nejkratší cestě do nádražní haly.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy