Městská policie se posměšnou rýmovačkou ohradila proti výhře Sexistického prasátečka

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
23. 11. 2018 16:30
Pražská městská policie se ohradila proti "vítězství" svého snímku v soutěžní anketě Sexistické prasátečko. Tradiční anticena má za cíl upozorňovat na sexismus v reklamách i v každodenní komunikaci. Policie na svém facebookovém profilu dokonce publikovala vedle snímku se spoře oděnou ženou i rýmovačku, která má anketu zesměšnit.
Příspěvek Městské policie Praha na facebooku
Příspěvek Městské policie Praha na facebooku | Foto: Facebook Městské policie hl. m. Prahy

V letošním posledním ročníku Sexistického prasátečka skončila podle poroty Městská policie hlavního města Prahy na prvním místě. Podle hodnocení totiž použila u snímku princip sex sells, neboli sex prodá. Zjednodušeně řečeno se tak na nahé ženské tělo snažila nalákat pozornost veřejnosti, aniž by mělo s produktem či sdělením jakoukoliv souvislost. 

"Horké léto, horké líce, strážník jenom navrh dívce: 'Dáme foto společné,
snad to bude výtečné,'" rýmuje autor policejní reakce a přidává povzdech: "Odborník teď vyřkl soud, tímhle směrem má se plout?"

"Nominace na anticenu za reklamu nás upřímně překvapila, protože o reklamu opravdu nešlo. A o sexismu už se hovořit nedá vůbec. Ženám fandíme a podporujeme je. V ulicích Prahy slouží téměř 25 % žen - strážnic," napsala policie na Facebooku poté, co Aktuálně.cz zveřejnilo letošní výherce ankety.

Foto: Nesehnutí

Zároveň autor příspěvku pogratuloval "dalším nedobrovolným účastníkům ankety", zejména České poště, která ve stejné kategorii obsadila se svou reklamou druhé místo. Podle poroty stereotypizuje ženy i muže. 

V poslední poznámce pak městská policie vzkázala veřejnosti, že "ne každá spoře oděná žena je prostitutkou."

Výspa heterosexuálních mužů?

Porotcům vadilo u snímku hlavně to, že sexistickou prezentaci využila státní instituce. Reklamu považuje za nejškodlivější například Barbara Havelková působící na Právnické fakultě Oxfordské univerzity. "Policie má být různorodá, co se týká svých zaměstnanců, a má se snažit takovéto potenciální uchazeče a uchazečky oslovovat. Zde jde o chápání policie jako výspy heterosexuálních mužů," uvedla Havelková.

Městská policie se nejprve za snímek omluvila

"Ahoj kluci, máte tady někde na Praze 7 náborové oddělení? Pro ty, co v této fotce hledají jiný význam. Foto jsme dostali přímo od strážníků z Prahy 7 pro zpestření horkých letních dnů a nejde o NÁBOR," napsali strážníci původně letos v srpnu u fotky. Příspěvek hned v komentářích řada uživatelů označila za sexistický.

"Fotografie vznikla spontánně, bez přípravy a zlého úmyslu. Příspěvek nám zaslali naši kolegové z Prahy 7, kteří slouží přímo ve výkonu," vysvětlila tehdy Aktuálně.cz Michaela Teplá z tiskové skupiny pražských strážníků.

Doplnila, že se oficiální profil na Facebooku občas snaží odlehčit od každodenních závažných témat: "Chtěli jsme ukázat, že jsme jenom lidé. Příspěvek nebyl v žádném případě myšlen jako sexistický, ale jako reakce na horké dny."

Následně se však městská policie rozhodla, že kontroverzní snímek odstraní. "Vzhledem k mylné interpretaci našeho příspěvku, jehož záměrem nebylo nikoho poškodit či diskriminovat, jsme se rozhodli pro jeho stažení," uvedla mluvčí strážníků Irena Seifertová. Za fotografii se omluvila.

Letošní ročník Sexistického prasátečka byl jubilejní a poslední. Úbytek sexistické reklamy a úspěšná osvěta je podle organizátorek jedním z důvodů, proč Sexistické prasátečko končí. "Máme pocit, že hlavní účel byl splněn a v nejlepším se má přestat. Zároveň je to anketa negativní a chceme se nyní věnovat pozitivním věcem, což je vzdělávání," řekla Bartáková.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy