Kladenská Poldi půjde potřetí do dražby, následovat může i přísnější exekuční varianta

Fotogalerie: Podívejte se, jak dnes vypadá areál Poldi Kladno.
Areál kladenské hutě Poldi.
Sto třicet let se tu tavila (a kalila) ocel.
Od letošního ledna je továrna zavřená.
Po kyperské firmě Rucarto Limited zůstal více než miliardový dluh.
Foto: Ludvík Hradilek
ČTK ČTK
7. 8. 2018 19:06
Po dvou předchozích dražbách vydražitelé nezaplatili. Insolvenční správce navrhuje přistoupit k přísnější exekuční dražbě.

Kladno - Kladenská huť Poldi půjde potřetí do dražby. Po dvou předchozích vydražitelé nezaplatili. Po třetím neúspěšném pokusu o běžné vydražení by následovala přísnější exekuční dražba. Rozhodli tak v úterý zajištění věřitelé i věřitelský výbor. Informovala o tom advokátní kancelář Žižlavský, která je insolvenčním správcem kladenské huti. Podnik je nyní v konkurzu.

Na jednání věřitelského výboru insolvenční správce Michal Žižlavský navrhoval přistoupit k přísnější exekuční dražbě. Věřitelé naproti tomu požadovali, aby se dražba zopakovala ještě jednou za stejných podmínek. "Bylo tedy schváleno kompromisní řešení, kdy proběhne ještě jedna opakovaná dražba za stejných podmínek jako ty předchozí. Zároveň bylo odsouhlaseno, že pokud nevyjde dražba ani napotřetí, přistoupí se rovnou k přísnější exekuční dražbě," uvedla advokátní kancelář.

Rozdíl mezi běžnou a exekuční dražbou je v sumách, o které vydražitel přijde, pokud nakonec nezaplatí. "Exekuční dražba umožňuje nastavit vyšší dražební jistotu, která také může propadnout, na rozdíl od běžné dražby, kde sice dražební jistota je, ale celá nepropadá," popsal rozdíl Žižlavský.

U běžné dražby zájemce skládá podle Žižlavského dražební jistotu maximálně 17 milionů korun, a pokud dražbu zmaří, je možné z jistoty vzít pouze náklady zmařené dražby, které se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Předchozím dvěma uchazečům o Poldi, kteří dražbu vyhráli, ale za huť nakonec nezaplatili, tak propadlo dohromady zhruba sedm milionů korun. Insolvenční správce tak v úterý navrhoval dražební jistotu na úrovni desítek milionů korun, která by v případě zmaření dražby propadla celá. Takové by byly podmínky exekuční dražby, pokud by selhal i třetí pokus o prodej Poldi.

Firmy Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy letos v dubnu za 261 milionů Kč, vydražitel Compagnia del mediterraneo Steel ale sumu včas nezaplatil. Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, jejímž vítězem se stal podnikatel Jindřich Vlček a jeho společnost Warhols Hold. Částku 251 milionů korun ale ve stanovené lhůtě 30 dnů také nezaplatil.

Podle obchodního rejstříku společnost Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd i o několik měsíců. Loni byl provoz podniku většinou zastavený.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci firmy, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Související video: Kladenská huť Poldi na druhý pokus našla majitele

Kladenská huť Poldi na druhý pokus našla majitele. Zaplatil 251 milionů korun | Video: Ludvík Hradilek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy