Pokuta za falšování vína stoupne na desetinásobek. Zpřísní se i pravidla pro vinotéky

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
21. 10. 2016 14:34
Poslanci schválili zákon, který má omezit falšování vína a potírat černý trh. Pokuty za šizení zákazníků se zvýší až na 50 milionů korun. Novela zakazuje i prodej vína z automatů, naopak uvádět původ hroznů na přední etiketě nenakazuje.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Bleskově

Praha – Sněmovna schválila novelu zákona o vinařství, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Zvyšuje také pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové.

Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Předlohu, která má zvýšit ochranu spotřebitele, nyní dostane k projednání Senát.

Vláda poukazuje na to, že v případě machinací s vínem si často spotřebitel kupuje produkt, který ve své podstatě často ani není vínem. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) také řekl, že současná pětimilionová horní hranice pokuty je nedostatečná a nepokryje zisky, které falšovatelé vína ze své činnosti mají.

Průměrná spotřeba vína činí v Česku zhruba 20 litrů na osobu a je výrazně vyšší než tuzemská produkce. Čeští a moravští vinaři jsou schopni z domácích vinic zásobit pouze část trhu, zbytek se musí dovážet.

Podle informací Svazu vinařů z letošního března vinaři z loňské sklizně vyrobí zhruba 705 000 hektolitrů vína, tedy přibližně třetinu celkové spotřeby v ČR. Je to přitom jedno z nejvyšších čísel za poslední léta, dodal svaz.

Nový předpis také obsahuje například ustanovení, že vinotéky, které prodávají víno jako sudové a přitom nebudou podle novely zákona příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, například lahve nebo bag-in-boxy Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Podle ministra Jurečky to má chránit prodejce před problémy, které by jim vznikly, pokud by následná kontrola našla vady.

Původ hroznů vidět na první pohled nebude

Poslanci na návrh zemědělského výboru vypustili ze zákona povinnost, aby na přední hlavní etiketě byla uvedena textová informace o zemi původu hroznů. Jurečka zaujal neutrální stanovisko, řekl však, že to může být v rozporu s pravidly EU.

Vládní návrh naopak s uvedením této informace na hlavní etiketě počítal proto, aby zákazník viděl informaci o původu hroznů na první pohled. Výrobci tuto informaci zpravidla uvádějí na zadní etiketě, to ale podle vlády není na první pohled vidět.

Novela také reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.

Novelu kritizuje opoziční ODS, která tvrdí, že falšování vína neomezí. Jen podle ní postihne poctivé vinaře a vinotéky. Nově stanovené povinné obaly podle ODS také povedou ke zdražení vína. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) neúspěšně navrhoval předlohu zamítnout.

Jurečka chce normu zmírnit

Problémy s novelou však má i ministr zemědělství Jurečka, jehož resort jí Sněmovně předložil. Některá ustanovení mu přijdou příliš tvrdá a bude se snažit, aby je Senát zmírnil.

"Já nejsem nadšen z toho znění, v jakém to prošlo. Já jsem poslancům vysvětloval, že v některých případech pozměňovacích návrhů jdou opravdu výrazně nad rámec toho, co jsme jako ministerstvo zemědělství chtěli řešit," řekl novinářům.

Přísná mu připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí. "V okamžiku, kdy bude příjemce dovážet víno například v cisterně do České republiky k dalšímu použití jako prodeje v režimu sudového vína, tak bude muset přesně do litru mít rozepsáno, v ten okamžik z té cisterny, kde přesně to víno jako sudové bude v České republice v které konkrétní vinotéce prodáváno," řekl.

To jde podle něj v praxi jen velmi těžce splnit. Novela se tak možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy