Pokuty kvůli bezpečnosti práce loni dosáhly 43 milionů

Ekonomika Ekonomika
7. 4. 2014 15:00
Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Opava, Praha – Za porušování předpisů v oblasti bezpečnosti práce dostaly loni tuzemské podniky pokuty v celkové výši 42,8 milionu korun. Je to zhruba o čtyři miliony více než v roce 2012.

Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.

Vyplývá to ze statistiky Státního úřadu inspekce práce, na kterou upozornil on-line magazín www.BezpecnostPrace.info.

Nejčastějšími příčinami kontrol jsou ochrana zdraví při práci, zdravotní úrazy, stav technických zařízení, včetně vedení veškeré dokumentace. Kromě fyzických kontrol na pracovišti, které se týkají například bezpečnosti a uspořádání pracoviště nebo technického stavu strojů, provádí úřad také administrativní kontroly zjišťující z velké části dokumentaci o pracovních úrazech, školení zaměstnanců i dokumentaci o vyhledávání a prevenci pracovních rizik.

„Nejčastěji jsou zjišťovány nedostatky ve vedení dokumentace, týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména u malých a středních zaměstnavatelů,“ říká ředitel odboru bezpečnosti práce Státního úřadu inspekce práce Ondřej Varta.

V zaměstnání se loni zranilo 39 412 lidí, sto osm z nich na následky úrazu zemřelo. Ve srovnání s rokem 2012 se situace mírně zlepšila – tehdy inspekce zaznamenala přes 44 tisíc pracovních úrazů, z toho 113 smrtelných.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy