Pokuty kvůli bezpečnosti práce loni dosáhly 43 milionů

Ekonomika Ekonomika
7. 4. 2014 15:00
Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Opava, Praha – Za porušování předpisů v oblasti bezpečnosti práce dostaly loni tuzemské podniky pokuty v celkové výši 42,8 milionu korun. Je to zhruba o čtyři miliony více než v roce 2012.

Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.

Vyplývá to ze statistiky Státního úřadu inspekce práce, na kterou upozornil on-line magazín www.BezpecnostPrace.info.

Nejčastějšími příčinami kontrol jsou ochrana zdraví při práci, zdravotní úrazy, stav technických zařízení, včetně vedení veškeré dokumentace. Kromě fyzických kontrol na pracovišti, které se týkají například bezpečnosti a uspořádání pracoviště nebo technického stavu strojů, provádí úřad také administrativní kontroly zjišťující z velké části dokumentaci o pracovních úrazech, školení zaměstnanců i dokumentaci o vyhledávání a prevenci pracovních rizik.

„Nejčastěji jsou zjišťovány nedostatky ve vedení dokumentace, týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména u malých a středních zaměstnavatelů,“ říká ředitel odboru bezpečnosti práce Státního úřadu inspekce práce Ondřej Varta.

V zaměstnání se loni zranilo 39 412 lidí, sto osm z nich na následky úrazu zemřelo. Ve srovnání s rokem 2012 se situace mírně zlepšila – tehdy inspekce zaznamenala přes 44 tisíc pracovních úrazů, z toho 113 smrtelných.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy