Rekordní pokuta za spam. Agentura má platit půl milionu

Tereza Holanová Tereza Holanová
21. 3. 2014 15:14
Úřad pro ochranu osobních údajů: Reklamní agentura eMarketing CZ musí zaplatit 480 tisíc korun za nevyžádaná obchodní sdělení.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek | Foto: Reuters

Praha - Reklamní agentura eMarketing CZ dostala pokutu 480 tisíc korun za nevyžádaná obchodní sdělení. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Jde o zatím nejvyšší sankci za rozesílání spamů vůbec," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Firma podle ní nepředložila dokumenty, které by prokázaly, že adresáti rozesílaných sdělení poskytli souhlas s jejich zasíláním. Neprokázala ani, že by příjemci byli zákazníky společnosti.

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů tak firma po dobu přibližně jednoho roku porušovala zákon o některých službách informační společnosti.

Společnost eMarketing CZ sice podala v souvislosti s rozhodnutím úřadu rozklad, ten byl ale zamítnut. "Rozhodnutí o uložení pokuty bylo potvrzeno a je pravomocné," dodává mluvčí úřadu.

Firma má sídlo v Praze a podle svého webu se zaměřuje hlavně na poradenství v oblasti internetového marketingu, například internetového vyhledávání, tvorby webových prezentací nebo e-shopů.

V oblasti nevyžádaných obchodních sdělení loni Úřad pro ochranu osobních údajů obdržel 7428 stížností, 5463 loni vyřešil. Vykonal devadesát kontrol a ve 33 případech rozhodl o pokutě.

Dosud nejvyšší pokuta za odesílání spamů činila 380 tisíc korun.

"Vždy se zvažuje, jak společnost zasahovala do soukromí odesilatelů, kolika osob se to dotklo a jak dlouho odesílání nevyžádaných obchodních sdělení trvalo," dodává Štěpánková.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy