Pokles na burzách: Investoři po pádu boeingu prodávají akcie

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 7. 2014 12:08
Zřícení letounu s 298 lidmi na palubě na východě Ukrajiny má i ekonomické následky. Investoři se ve strachu zbavují svých cenných papírů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Čtvrteční tragické sestřelení letadla na východě Ukrajiny, při němž zemřelo všech 298 lidí na palubě, má okamžitý dopad i na světovou ekonomiku. Na akciových trzích je znát nervozita, pokles hlásí všechny významné indexy.

"Pokles nastal včera krátce po páté hodině, kdy se zprávy začaly šířit světem. Na evropských indexech je to jasně patrné, na amerických pak méně," shrnuje analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Německý index DAX klesl o 1,6 procenta, japonský Nikkei 225 o 1,56 procenta, francouzský CAC od čtvrtka klesl o 1,36 procenta, americký S&P 500 o 1,2 procenta a britský FTSE 100 o 0,7 procenta.

Strach z dalšího vyhrocení krize

Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary panují mezi investory obavy z další eskalace ukrajinské krize.

"Taková událost může snadno přerůst ve spirálu vzájemných obvinění a zhoršení vztahů do té míry, že naruší obchodní spolupráci a výměnu na úrovni firem i zemí. To by znamenalo zhoršení hospodářských výsledků, akcie proto s touto obavou mohou klesat s předstihem," vysvětluje analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Podle analytiků oslovených online deníkem Aktuálně.cz nicméně zatím nejde o žádný dramatický propad.

"Nejde o paniku, ale spíše o opatrnost konzervativnějších investorů," myslí si Šimara. Pokud se situace nebude dále vyostřovat, trhy podle něj přestanou událostem tohoto týdne věnovat pozornost.

"Historicky víme, že se v naprosté většině případů jedná o krátkodobý výkyv. Nikdy si však nemůžeme být jistí, zda právě ta či jiná událost nebyla pověstnou poslední kapkou," dodává Brychta.

Proč investoři preventivně prodávají?

K poklesům na burze obecně dochází právě v době nejistoty, například během teroristických útoků nebo vojenských zásahů v regionech, které jsou významné z pohledu těžby ropy.

"Útok 11. září 2001 na americká dvojčata způsobil zavření trhů na celý týden," připomíná Vít Jedlička ze společnosti Colosseum. Po otevření propadly hlavní akciové trhy ve Spojených státech o více než sedm procent, což byl největší jednodenní propad akcií v USA od velké hospodářské krize v roce 1933.

"Je ale možné jmenovat i jakýkoliv přírodní jev, který významně zasáhne lidskou společnost. V USA jsou to pravidelné sezónní příchody hurikánů. Nebo zůstaňme v Evropě, například výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull zavřel v roce 2010 letecké nebe nad Evropou a přivodil ztráty leteckým přepravcům," připomíná Hlinomaz.

Pokud rostou pochybnosti ohledně dalšího geopolitického či ekonomického vývoje, tak se investoři většinou prvně zbavují těch rizikovějších aktiv, což jsou právě akcie.

Nyní mají podnikatelé podle Hlinomaze strach, že se zhorší spolupráce mezi západními a ruskými firmami, případně se zkomplikuje zásobování nerostnými surovinami z Ruska. "Mohou se domnívat, že taková událost zhorší obecně sentiment na trzích. Potom raději preventivně prodávají, než by čekali, aby na trhu zůstali jako poslední," doplňuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy