Pokladní v supermarketu kradly, mají ale dostat odškodnění. Firma je natáčela bez souhlasu

ČTK ČTK
9. 1. 2018 15:28
Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva by měla španělská vláda zaplatit každé z pětice pokladních 4000 eur za morální újmu a uhradit soudní výlohy a náklady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že Španělsko musí zaplatit odškodnění pětici pokladních z řetězce supermarketů, které kradly na pracovišti.

Při okrádání zaměstnavatele je totiž natočila skrytá kamera a podle soudu tak bylo porušeno právo žen na soukromí. Informoval o tom dnes štrasburský soud na svých internetových stránkách. Rozsudek není pravomocný a Madrid se proti němu může ve tříměsíční lhůtě odvolat.

Podle verdiktu by měla španělská vláda zaplatit pětici pokladních z Barcelony každé 4000 eur (asi 104 000 korun) za morální újmu a uhradit soudní výlohy a náklady, které činí kolem 550 eur (14 000 korun). Za ženy podal společnou žalobu barcelonský advokát José González Espada.

Případ se stal v roce 2009, kdy rodinný řetězec supermarketů M.S.A. informoval své zaměstnance, že eviduje pravidelné měsíčně ztráty zřejmě v důsledku krádeží. Kvůli tomu rozmístil u vchodů a východů svých prodejen kamery, o nichž zaměstnance informoval. Zároveň ale nainstaloval skryté kamery, o nichž prodavačkám neřekl.

Právě skryté kamery asi 14 dní po jejich nainstalování odhalily, že pokladní kradou či napomáhají ke krádežím zboží svým spolupracovníkům či známým. Na videozáznamech bylo podle deníku ABC například vidět, jak pokladní zboží v košíku projedou čtečkou, ale pak položku anulují.

Pokladní byly posléze ze supermarketů propuštěny a výpovědi napadly nejprve u španělských soudů, které uznaly nahrávky jako důkaz pro výpověď z práce. Podle verdiktu štrasburského soudu zaměstnavatel porušil španělský zákon na ochranu osobních údajů, podle něhož musejí být zaměstnanci předem informováni o umístnění kamer na pracovišti.

Výpovědi pěticím žen ale štrasburský soud uznal jako spravedlivé, neboť videonahrávky nebyly jediným důkazním materiálem pro španělské soudy k potvrzení legálnosti výpovědí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy