Pojišťovny vybraly letos na pojistném 34 miliard korun. Polepšily si meziročně o více než 4 procenta

ČTK ČTK
30. 4. 2018 14:21
Zatímco životní pojištění narůstá poměrně pomalu o 0,7 procenta, neživotní pojištění potvrzuje velmi robustní růstové tempo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Český pojistný trh letos zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 33,6 miliardy korun, což je meziročně o 4,3 procenta více. Životní pojištění začalo mírně růst, neživotní pojištění vzrostlo o 6,1 procenta.

Dnes to sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,8 procenta na 122,9 miliardy korun.

Životní pojištění po předchozích poklesech narůstá, za první čtvrtletí se předepsané pojistné zvýšilo o 0,7 procenta na 11 miliard korun. To je zvýšení dynamiky růstu, který za celý rok 2017 činil 0,1 procenta.

"Pokles v životním pojištění se dále prohlubuje pouze u pojistek s jednorázově placeným pojistným. To se meziročně snížilo o 27 procent, což představuje další oslabení zájmu o tento typ produktů," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban. Naopak produkty s běžně placeným pojistným posílily o 1,5 procenta.

Celkový vývoj pojistného trhu souvisí především s pozitivním vývojem ekonomiky, řekl produktový ředitel společnosti Partners Martin Švec. Růst životního pojištění je dán výrazným nárůstem průměrné mzdy a letos by měl pokračovat jak růst vybraného pojistného, tak by se měl zvyšovat počet nových smluv.

Navíc podle něj pokračuje produktová generační obměna, kdy začínají převládat smlouvy rizikového životního pojištění a průměrné pojistné u nich postupně narůstá.

Negativní pro životní pojištění je stále skutečnost, že celkový počet smluv životního pojištění dále klesá. Proti konci března 2017 klesl počet pojistných smluv životního pojištění o 99 000, tedy 1,8 procenta. Tento trend se ale začal v prvním čtvrtletí letošního roku obracet. Meziročně bylo uzavřeno o 6,9 procenta více běžně placených smluv životního pojištění, upozornil Urban.

Největší pojišťovny na trhu:

Pojišťovna Předepsané pojistné za 1. čtvrtletí Podíl na trhu
Česká pojišťovna 7,1 miliardy korun 21,2 %
Kooperativa 7,0 miliard korun 20,9 %
Allianz 3,4 miliardy korun 10 %
Generali 2,5 miliardy korun 7,3 %
ČSOB Pojišťovna 2,5 miliardy korun 7,3 %
Česká podnikatelská pojišťovna 2,2 miliardy korun 6,5 %
Pojišťovna ČS 1,7 miliardy korun 5,2 %
UNIQA 1,7 miliardy korun 5 %
NN 1 miliarda korun 2,8 %
Metlife 0,6 miliardy korun 1,8 %

Zdroj: ČAP

Neživotní pojištění potvrzuje velmi robustní růstové tempo. U povinného ručení aktuální zrychlení růstu na 5,3 procenta představuje pouze částečný posun, zvláště když stále výrazně nepřevyšuje nárůst počtu smluv povinného ručení (o 3,6 procenta).

Havarijní pojištění vzrostlo o 8,4 procenta, což je stále dané rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění dosáhla růstu o 5,4 procenta. Tento stabilní vývoj souvisí s pokračujícím příznivým ekonomickým vývojem. Skupina produktů zahrnující majetkové a odpovědnostní pojištění posílila o pět procent.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy