Benzin a nafta v Česku zdražují. Cena dál poroste, čekají analytici kvůli dohodě o těžbě ropy

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2016 9:50
Průměrná cena benzinu Natural 95 od stoupla minulé středy o 35 haléřů na 30 korun za litr. Nafta zdražila o 38 haléřů na průměrných 29,02 koruny za litr. Nejdražší zůstávají v Praze, nejlevnější v Pardubickém kraji.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Pohonné hmoty v Česku opět zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy stoupla o 35 haléřů na 30 korun za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 29,02 koruny za litr, což je o 38 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka bude růst cen u tuzemských benzinových pump pokračovat i nadále. "Pohonné hmoty budou postupně zdražovat celý prosinec. Do konce roku předpokládáme zvýšení cen až o 70 haléřů," říká Tomčiak.

Hlavním důvodem trendu je podle něj dohoda o snížení těžby ropy, kterou minulý týden uzavřeli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). "Na cenu má vliv i kurz koruny vůči americkému dolaru. Koruna zejména v listopadu oslabila, což také potlačilo cenu pohonných hmot vzhůru," dodal.

Průměrné ceny pohonných hmot v České republice zhruba od začátku listopadu postupně mírně klesaly, za tři týdny se snížily zhruba o tři desítky haléřů u benzinu a dvě desítky haléřů u nafty. Poprvé po této době zdražila paliva minulý týden.

Stejně jako v předchozích týdnech zůstávají nejdražší pohonné hmoty v Praze, kde řidič koupí benzin v průměru za 30,81 koruny za litr a naftu za 29,95 korun za litr. Nejlevněji vyjdou motoristy v Pardubickém kraji. Tamní čerpací stanice prodávají natural v průměru za 29,46 koruny za litr a diesel za 28,58 koruny.

Průměrná cena pohonných hmot k 7. prosinci:

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 30,00 Kč/l 29,02 Kč/l
Praha 30,81 Kč/l 29,95 Kč/l
Jihočeský 29,55 Kč/l 28,65 Kč/l
Jihomoravský 30,13 Kč/l 29,18 Kč/l
Karlovarský 29,80 Kč/l 28,70 Kč/l
Královéhradecký 29,73 Kč/l 28,52 Kč/l
Liberecký 30,13 Kč/l 28,99 Kč/l
Moravskoslezský 29,76 Kč/l 28,69 Kč/l
Olomoucký 29,87 Kč/l 28,94 Kč/l
Pardubický 29,46 Kč/l 28,58 Kč/l
Plzeňský 30,41 Kč/l 29,59 Kč/l
Středočeský 30,22 Kč/l 29,21 Kč/l
Ústecký 29,77 Kč/l 28,80 Kč/l
Vysočina 30,54 Kč/l 29,63 Kč/l
Zlínský 29,80 Kč/l 28,91 Kč/l

Zdroj: CCS

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy