Podvodný e-mail se tváří jako pošta. Chce data z počítače

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
28. 11. 2014 14:56
Na Českou poštu se v posledních dvou týdnech obrátilo zhruba 2000 lidí, kteří podvodný e-mail dostali.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Českem proudí další vlna e-mailů, které se vydávají za zprávy o sledování zásilky od České pošty. Proti předchozím pokusům je tento pokus o podvod sofistikovanější. Zprávy pocházejí z adresy v Rusku. Vyplývá to z informací České pošty a antivirové firmy Excello.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové jsou v současnosti zneužívány domény cs-post24.com, cspost24.org nebo cs-post.info. "Druhá vlna phishingu zneužívajícího důvěru lidí ve značku České pošty působí sofistikovaněji a snaží se vyhnout detekci," doplnil technický ředitel Excello.

Podvodné e-maily jsou psány ve formě "Informace o Vaší zásilce", kde klient najde údaje o nedodání zásilky a odkaz pro stažení informací o zásilce, který již vede na podvodnou webovou stránku. Z té se mohou do počítače stáhnout škodlivé programy a poté může dojít ke zneužití citlivých dat.

Na Českou poštu se v posledních dvou týdnech obrátilo zhruba 2000 lidí, kteří podvodný e-mail dostali. "Vyzýváme všechny občany, kteří tyto podvodné e-mailové zprávy obdrží, aby jejich přílohy neotevírali a ihned je smazali," dodala Selicharová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy