Podvodný e-mail se tváří jako pošta. Chce data z počítače

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
28. 11. 2014 14:56
Na Českou poštu se v posledních dvou týdnech obrátilo zhruba 2000 lidí, kteří podvodný e-mail dostali.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Českem proudí další vlna e-mailů, které se vydávají za zprávy o sledování zásilky od České pošty. Proti předchozím pokusům je tento pokus o podvod sofistikovanější. Zprávy pocházejí z adresy v Rusku. Vyplývá to z informací České pošty a antivirové firmy Excello.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové jsou v současnosti zneužívány domény cs-post24.com, cspost24.org nebo cs-post.info. "Druhá vlna phishingu zneužívajícího důvěru lidí ve značku České pošty působí sofistikovaněji a snaží se vyhnout detekci," doplnil technický ředitel Excello.

Podvodné e-maily jsou psány ve formě "Informace o Vaší zásilce", kde klient najde údaje o nedodání zásilky a odkaz pro stažení informací o zásilce, který již vede na podvodnou webovou stránku. Z té se mohou do počítače stáhnout škodlivé programy a poté může dojít ke zneužití citlivých dat.

Na Českou poštu se v posledních dvou týdnech obrátilo zhruba 2000 lidí, kteří podvodný e-mail dostali. "Vyzýváme všechny občany, kteří tyto podvodné e-mailové zprávy obdrží, aby jejich přílohy neotevírali a ihned je smazali," dodala Selicharová.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy