Telefonáty o zneužití karty jsou podvod. Nikdy o ní nic neříkejte, varují banky

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
13. 9. 2020 10:58
České banky v poslední době zaznamenaly vlnu tzv. vishingových útoků na své klienty. Jde o podvodné volání, jehož cílem je vylákat z klientů údaje o jejich platební kartě. "Vaše banka by po vás citlivé údaje tímto způsobem nikdy nechtěla," varuje klienty Česká bankovní asociace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Útočníci napodobují telefonní čísla call center různých bank a následně telefonují náhodně vybraným lidem s tím, že se jim pokoušejí tvrdit, že došlo ke zneužití jejich platební karty. Cílem útoků je přitom vylákat z lidí detaily právě o jejich platební kartě (číslo karty, uvedené jméno, dobu platnosti a CVV kód), které se pak útočníci pokusí zneužít.

Česká bankovní asociace (ČBA) však upozorňuje, že banky tímto způsobem nikdy nejednají. "Veškeré důležité informace a sdělení, jako např. i upozornění na podobné útoky, naleznou klienti ve svém elektronickém bankovnictví," upozorňuje Tomáš Hládek, odborník ČBA na platební styk a kyberbezpečnost.

Proto doporučuje nikomu neposkytovat citlivé údaje po telefonu ani prostřednictvím e-mailu. "Pokud se s takovýmto jednáním někdo setká, měl by na možný pokus o podvod upozornit svou banku, která vše prověří," dodává Hládek.

Naletět může kdokoliv

Bankovní společnosti oslovené on-line deníkem Aktuálně.cz dodávají, že zatím zaregistrovaly pouze jednotky případů. Přitom se shodují na tom, že věk klientů v tomto ohledu nehraje významnou úlohu.

"Je to relativně velký věkový rozptyl, v němž jsou klienti pod 30 i senioři nad 70," uvádí například mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Poté co klient nahlásí, že se stal obětí vishingu, banka neprodleně zablokuje platební kartu. V případě, že ji podvodníci mezitím zneužili k platbám, už však může být pozdě a banka řeší vzniklou škodu individuálně.

před 16 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.