Telefonáty o zneužití karty jsou podvod. Nikdy o ní nic neříkejte, varují banky

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
13. 9. 2020 10:58
České banky v poslední době zaznamenaly vlnu tzv. vishingových útoků na své klienty. Jde o podvodné volání, jehož cílem je vylákat z klientů údaje o jejich platební kartě. "Vaše banka by po vás citlivé údaje tímto způsobem nikdy nechtěla," varuje klienty Česká bankovní asociace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Útočníci napodobují telefonní čísla call center různých bank a následně telefonují náhodně vybraným lidem s tím, že se jim pokoušejí tvrdit, že došlo ke zneužití jejich platební karty. Cílem útoků je přitom vylákat z lidí detaily právě o jejich platební kartě (číslo karty, uvedené jméno, dobu platnosti a CVV kód), které se pak útočníci pokusí zneužít.

Česká bankovní asociace (ČBA) však upozorňuje, že banky tímto způsobem nikdy nejednají. "Veškeré důležité informace a sdělení, jako např. i upozornění na podobné útoky, naleznou klienti ve svém elektronickém bankovnictví," upozorňuje Tomáš Hládek, odborník ČBA na platební styk a kyberbezpečnost.

Proto doporučuje nikomu neposkytovat citlivé údaje po telefonu ani prostřednictvím e-mailu. "Pokud se s takovýmto jednáním někdo setká, měl by na možný pokus o podvod upozornit svou banku, která vše prověří," dodává Hládek.

Naletět může kdokoliv

Bankovní společnosti oslovené on-line deníkem Aktuálně.cz dodávají, že zatím zaregistrovaly pouze jednotky případů. Přitom se shodují na tom, že věk klientů v tomto ohledu nehraje významnou úlohu. 

"Je to relativně velký věkový rozptyl, v němž jsou klienti pod 30 i senioři nad 70," uvádí například mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Poté co klient nahlásí, že se stal obětí vishingu, banka neprodleně zablokuje platební kartu. V případě, že ji podvodníci mezitím zneužili k platbám, už však může být pozdě a banka řeší vzniklou škodu individuálně.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří, evropští lídři však situaci nepomohou, pokud budou na svém plánovaném setkání hrozit Ankaře sankcemi. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Mezi Tureckem a Řeckem, dvěma členskými zeměmi NATO, se v poslední době vyhrotila pře ohledně velikosti jejich pevninských šelfů. Napětí se vyostřilo v srpnu, kdy Turecko vyslalo do sporné oblasti průzkumnou loď.

Ankara minulý týden plavidlo stáhla. Nejprve tvrdila, že tak učinila kvůli rutinní údržbě, pak však připustila, že se tím otevírá šance pro diplomatické řešení a zmírnění napětí s Řeckem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy