7,2 miliardy: Podpora zemědělců se zvýšila o 28 procent

ČTK ČTK
23. 8. 2015 15:20
Státní fond zvýšil podporu zemědělcům. Od loňského roku přispěl o 28 procent více na úroky z úvěru. V rámci nových programů také hodlá dotovat nákupy traktrů a jiných zemědělských strojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha  - Výše úvěrů s podporou Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) loni vzrostla o 28 procent na 7,2 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, kterou v tomto týdnu schválila vláda. Zemědělci podali 4036 žádostí, fond jich schválil 3865. V loňském roce fond skutečně vyplatil 531,4 milionu korun a přislíbil podporu dalších 549 milionů korun.

Oproti roku 2013 se tak snížil objem vyplacených podpor o 14 procent, podle zprávy je důvodem i ukončení vyplácení krátkodobých krizových podpor z minulých let. Ministerstvo loni fondu poslalo 1,2 miliardy korun, fond z nich vyčerpal 861,5 milionu korun.

V letošním roce spouští fond devět nových programů, kterými bude například dotovat úroky z investičních úvěrů na nákup lesnických traktorů, dřevařských lanovek či na stroje na přípravu půdy ve školkách.

Na nové programy plánuje fond vynaložit 550 milionů korun. Z této částky 200 milionů korun půjde do lesnictví a zpracování dřeva a 50 milionů korun do projektů v sociálním zemědělství, třeba na rozvoj zaměstnávání zdravotně postižených na farmách. Celkem by měl letos podpořit PGRLF rozvoj dvěma miliardami korun, příjemci budou moci být i obce.

Od roku 1994 do závěru loňského roku fond celkem podpořil úvěry zemědělců za 158 miliard korun se schválenými garancemi za 34 miliard korun. Výše přislíbených podpor přesáhla 24 miliard, z čehož již 22,5 miliardy bylo vyplaceno. Důvodem založení fondu v roce 1993 byla potřeba pomoci českým zemědělcům a potravinářům získávat peníze pro investice do modernizace a intenzifikace výroby. Fond je akciovou společností jehož jediným akcionářem je ministerstvo zemědělství.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy