Podpora jaderné energie v Česku roste, zjistil průzkum

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 12. 2013 15:10
Více než dvě třetiny Čechů jsou pro rozvoj jaderné energetiky, tvrdí dále průzkum
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Rozvoj jaderné energie má mezi obyvateli ČR více příznivců než odpůrců. Navíc podpora získávání energie z jádra v posledních dvou letech roste. Vyplývá to z průzkumu společnosti IBRS.

Pro rozvoj jaderné energie v Česku se v listopadu 2013 vyslovilo 68 procent dotázaných.

Celkem 97 procent oslovených respondentů souhlasí s tím, že by Česká republika měla zůstat při výrobě elektřiny soběstačná. Případná závislost na dodávkách z ciziny by podle nich mohla vést k nárůstu cen a případně i ohrožení stability dodávek.

Na výrobě elektřiny by se do budoucna měly podle 48 procent respondentů nejvíce podílet jaderné elektrárny. K dominantnímu využití obnovitelných zdrojů se přiklání dva z pěti dotázaných, naopak využití elektráren na fosilní paliva (plyn, uhlí) nemá podle respondentů dostatečnou kapacitu pro pokrytí potřeb České republiky.

Výzkum probíhal formou osobního dotazování na reprezentativním vzorku 500 respondentů z celé ČR starších 18 let.

Jeho výsledky podporuje i návrh aktualizace Státní energetické koncepce ČR, který předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy