Podnikatelům pomůže PES. Rodí se systém, který je provede nepřehlednými zákony

Markéta Šrajbrová Ekonomika ČTK Markéta Šrajbrová, Ekonomika, ČTK
10. 4. 2017 12:45
Podnikatelé nemají šanci orientovat se v "džungli" pravidel, upozorňuje Hospodářská komora. Proto pro ně připravuje spolu s politiky elektronický systém, který by jim měl pomoci. Novinku podporují Andrej Babiš nebo Pavel Bělobrádek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / Christian Schnettelker

Praha - Podnikatelé by měli mít od roku 2018 ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle platných českých zákonů. Slibuje to Hospodářská komora, který napříč politickým spektrem získala podporu pro zavedení Právního elektronického systému zvaného PES.

Elektronický hlídač povinností vůči státu má podnikatelům pomoci orientovat se v "džungli" pravidel. Například zákon o dani z příjmů se jen od začátku tohoto tisíciletí měnil skoro stočtyřicetkrát, legislativa týkající se správních poplatků dokonce stoosmdesátkrát. 

Demo verzi novinky dnes představil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Slibuje, že v základní podobě by systém mohl naostro začít fungovat v příštím roce. V květnu ho chce spustit na zkoušku.

Organizace, která má téměř 15 tisíc členů z řad firem i živnostníků, si vyjednala podporu politiků téměř ze všech parlamentních stran. Skupina poslanců teď předkládá návrh novely zákona o Hospodářské komoře, která spuštění systému umožní.

Jedním z předkladatelů je ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, podle něhož systém usnadní podnikatelům život. "Pomůže jim rychle zjistit, které povinnosti vůči státu mají v různých situacích, jaké jsou termíny, co se od nich očekává, a nepřímo by mohl zlepšit i kvalitu legislativy v České republice," uvedl.

Pod návrhem je podepsaný také vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Za ČSSD novelu předkládá Roman Sklenák, za ODS Zbyněk Stanjura, připojil se i Martin Plíšek z TOP 09, Petr Gazdík ze STAN a komunista Pavel Kováčik.

Za technickým řešením "hlídacího psa" stojí Zdeněk Zajíček, jenž je také tvůrcem kontaktních míst Czech Point. Jak by systém měl podle něj fungovat? Uživatel by si nejdříve zřídil svůj profil. "Kdyby například podnikal v autodopravě, tak by si to do profilu zadal a vyjely by mu všechny povinnosti, které se na něj jako na autodopravce vztahují," popisuje Zajíček. Do e-mailu by mu mohla chodit i upozornění na blížící se termín povinných plateb.

V první vlně do konce roku 2018 se do systému dostanou jen přílohy 13 zákonů. Teprve až na konci roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.

Autoři chtějí začít s daňovou legislativou, zákoníkem práce a úpravami odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Novela, kterou nyní navrhují poslanci, současně ukládá novou povinnost pro legislativce: Ke každé nové zákonné úpravě se automaticky připojí přehled povinností, aby ho Hospodářská komora mohla včlenit do elektronického systému.

Novinka bude pro firmy i živnostníky dobrovolná. Komora cílí hlavně na ty nejmenší podnikatele. "Ti většinou nemají možnost platit drahé právníky či daňové poradce a v tuto chvíli ani přesně nevědí, jaké mají povinnosti," vysvětluje Zajíček. V Česku působí asi milion podnikajících subjektů, některé však nejsou aktivní. Komora odhaduje, že systém by mohla využívat asi třetina z celkového počtu.

Státní a územní rozpočty by měl systém přijít v následujících šesti letech zhruba na miliardu korun. Podobnou částku by však zároveň měl uspořit kontrolním orgánům, které budou moci PES také využívat a ušetří za platy úředníků. Největší úsporu - 43 miliard ročně - komora předpovídá samotným podnikatelům. Zároveň se ovšem uživatelé systému budou muset asi tisícikorunou ročně podílet na nákladech za provoz.

Předsedovi Asociace malých a středních podniků Karlu Havlíčkovi, který jinak systém vítá, se ale poplatek nelíbí. "Podnikatel má právo na to, aby veškeré informace, které mu státní správa poskytuje, byly zdarma," dodává. Podle Komory bude PES daňově uznatelným nákladem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy