Počet turistů celosvětově stoupl o sedm procent. Nejvíce se jezdí do Francie a Spojených států

ČTK ČTK
15. 1. 2018 21:07
Počet příjezdů zahraničních turistů stoupl celosvětově na 1,3 miliardy lidí. Nárůst bude nejspíš pokračovat.
Nejnavštěvovanější turistickou destinací zůstává Francie.
Nejnavštěvovanější turistickou destinací zůstává Francie. | Foto: Reuters

Madrid - Mezinárodní cestovní ruch loni pokračoval v růstu na nové rekordy. Počet příjezdů zahraničních turistů podle prvních předběžných odhadů stoupl o sedm procent na 1,3 miliardy, uvedla ve své zprávě Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Růst by měl pokračovat i v letošním roce, kdy se čeká zvýšení počtu turistů o čtyři až pět procent.

Počet turistů v Evropě stoupl o osm procent. "Evropa v čele s destinacemi ve Středomoří zaznamenala mimořádné výsledky pro tak velký a spíše zralý region," uvádí se v prohlášení.

Francie si podle předběžných údajů zřejmě udržela pozici největší turistické destinace. Španělsko by pak mohlo vystřídat na druhém místě Spojené státy. V roce 2016 obě země navštívilo kolem 76 milionu zahraničních turistů, ve Španělsku zřejmě za loňský rok počet turistů stoupl na více než 82 milionů, upozornila BBC.

Počet turistů v Africe vzrostl o osm procent a v Asii a Tichomoří o šest procent. Blízký východ navštívilo o pět procent více turistů a americký kontinent o tři procenta.

Pro loňský rok byl charakteristický trvalý růst v mnoha destinacích a silné oživení v těch, které v uplynulých letech utrpěly pokles. Výsledky částečně ovlivnilo i globální ekonomické oživení a zvýšení výdajů turistů z Ruska a Brazílie po letech poklesu.

Cestovní ruch je důležitým pohonem ekonomického rozvoje. Je třetím největším vývozním sektorem na světě a důležitým zdrojem pracovních míst.

UNWTO považuje za turisty osoby, které překročí hranice jiné země a stráví v ní nejméně jednu noc. Do statistik nezahrnuje klienty okružních plaveb.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy