Nelegálních pracovníků ze zemí mimo EU v Česku přibylo. Firmám hrozí tučné pokuty

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
28. 4. 2019 18:02
Inspektoři práce loni odhalili 4583 lidí, kteří v Česku pracovali nelegálně, skoro 80 procent z nich tvořili cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Ve srovnání s rokem 2017 tak významně vzrostl počet nelegálně zaměstnaných cizinců, zatímco počet Čechů a občanů EU se skoro nezměnil.
Foto: Shutterstock

Zaměstnavatelé za nelegální práci dostali pokuty dohromady za více než 151 milionů korun. Ve středu o tom informoval mluvčí Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) Richard Kolibač.

Z celkového počtu odhalených nelegálních pracovníků bylo 3595 cizinců ze zemí mimo EU, 763 českých občanů a 225 občanů Evropské unie, a to většinou Slováků, Rumunů či Bulharů.

V roce 2017 inspektoři zaregistrovali 1917 nelegálně zaměstnaných cizinců, loni tento počet vzrostl na 3595. "Nejčastěji se jednalo o občany ukrajinské (2873), vietnamské (285) a moldavské státní příslušnosti (197). Počet odhalených nelegálně pracujících občanů Česka nebo Evropské unie byl obdobný jako v roce 2017," uvedl Kolibač. Při nelegální práci byli odhaleni také občané Srbska, Uzbekistánu, Běloruska a Ruska.

Zjištění úřadu odrážejí současnou situaci na domácím trhu práce, který se potýká s nedostatkem pracovní síly. Zásadní motivací však zůstává ekonomický faktor, kdy za nelegálně zaměstnané cizince zaměstnavatel nehradí zdravotní pojištění, čímž získává nekalou konkurenční výhodu, dodal mluvčí úřadu.

Inspektoři provedli za minulý rok 8339 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání, pochybení zjistili u více než tisícovky subjektů. Ve spolupráci s policií připravili i čtyři rozsáhlé mimořádné kontroly. "Cílem všech těchto kontrol není zamezit přístupu pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii na český pracovní trh, ale zajistit, aby byli zaměstnáváni za stejných podmínek jako čeští zaměstnanci či pracovníci ze zemí Evropské unie," zdůraznil Kolibač.

Státní úřad inspekce práce má sídlo v Opavě, řídí ho ministerstvo práce a sociálních věcí. Spadá pod něj osm oblastních inspektorátů práce. Vedle odhalování nelegálního zaměstnávání se zabývá dodržováním bezpečnosti práce či zkoumáním příčin a okolností pracovních úrazů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy