Pobrexitové odchody. Některé e-shopy přestávají kvůli daním posílat zboží do Británie

ČTK ČTK
4. 1. 2021 21:35
Některé specializované internetové obchody z Evropské unie končí s dodávkami svého zboží do Británie. Informuje o tom dnes server BBC. Důvodem jsou daňové změny, které od ledna vstoupily v platnost v souvislosti s odchodem Británie z EU.
Nizozemské obavy z brexitu symbolizuje tato příšera. Pohybuje se po největším přímořském přístavu Evropy, Rotterdamu.
Nizozemské obavy z brexitu symbolizuje tato příšera. Pohybuje se po největším přímořském přístavu Evropy, Rotterdamu. | Foto: Reuters

Se zasíláním zboží do Británie končí například nizozemský prodejce součástek pro jízdní kola Bike Bits. "Britská politika nás nutí ukončit vztahy s britskými spotřebiteli," uvedla firma na svých internetových stránkách. Přerušení aktivit ve Spojeném království "kvůli novým britským opatřením" ohlásil rovněž belgický obchod s pivem Beer On Web.

Tyto firmy si stěžují, že nyní v důsledku požadavků britských daňových úřadů čelí vyšším nákladům a větší byrokratické zátěži. Mezinárodní přepravci zásilek, včetně firem Federal Express a TNT, navíc upozorňují, že zavádějí příplatky na dodávky mezi Británií a EU. Zdůvodňují to náklady na úpravy svých systémů, které změny spojené s brexitem vyžadují, píše BBC.

Podle BBC zatím není jasné, kolik internetových obchodů z EU se rozhodlo přestat objednávky z Británie přijímat. Někteří prodejci doufají, že jejich přerušení dodávek do Británie by mohlo být pouze dočasné. Finská společnost Scandinavian Outdoor, která prodává oblečení a další potřeby pro outdoorové aktivity, například kvůli brexitu oznámila "dočasné" uzavření obchodu pro britské zákazníky. "Objednávky budou možné, jakmile bude vyřešena naše registrace k dani z přidané hodnoty v Británii a celkový proces prodeje do Británie po brexitu," dodala.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy