Po Gottovi Bohdalová. O sběratelské "eurobankovky" je zájem, experti kroutí hlavou

kah kah
13. 9. 2021 13:00
Za jediný den lidé vykoupili pět tisíc eurobankovek v nominální hodnotě 0,- eur, které připomínají 90. narozeniny české herečky Jiřiny Bohdalové. Cena suvenýru, který je obdobou například turistických známek, byla 80 korun. Podle prodejce ale už v den prodeje byla na aukčních serverech eurobankovka nabízena za víc než tisícovku.
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou | Foto: Martin Moc

Opakuje se sběratelské šílenství, které před dvěma lety vypuklo u podobné eurobankovky s Karlem Gottem. Ta stála tehdy 50 korun a lidé na ni stáli frontu už dva dny před samotným prodejem. Edici v počtu pěti tisíc kusů vykoupili za čtyři hodiny. Nyní se prodává na aukčních serverech za několik tisíc korun. 

Na eurobankovku s Jiřinou Bohdalovou, která se prodávala o víkendu na veletrhu Sběratel, se také vytvořila dlouhá fronta.

„Zájemci vzali veletrh útokem. Jen na samotnou bankovku jsme zaznamenali během pátku více než tisíc návštěvníků. Někteří z nich, jak máme ověřeno, čekali před branami výstaviště v Letňanech dlouho před začátkem akce speciálně proto, aby zmíněnou bankovku získali,” řekl Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir bankovek pro Česko.

Lidé si eurobankovku kupovali ze dvou automatů, a to v množství maximálně dva kusy na osobu. "Bankovky s pořadovými čísly 1 až 200 byly společně s podepsanou knihou Jiřiny Bohdalové věnovány jejím přátelům," doplnil Klajban.

Projekt sběratelských bankovek vznikl původně na podporu turismu v Evropě. Zakladatelem projektu je francouzský numismatik Richard Faille. V Česku a na Slovensku eurobankovky vyrábí společnost Nunofia. Samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin. Bankovky jsou podle výrobce ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek.

Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou | Foto: Martin Moc

Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Každá eurobankovka má speciální sériové číslo. Ačkoliv mají nulovou nominální hodnotu, ta sběratelská je větší, zvláště u suvenýrů s emisí do pěti tisíc kusů, které připomínají významnou osobnost. 

Podle Jaroslava Černého z České mincovny jde ovšem spíše o uměle vytvořené šílenství. Uvedl to už před dvěma lety u vydání eurobankovky s Karlem Gottem a potvrzuje svá slova i nyní. "Pokud bych si chtěl koupit věc s hodnotou, tak to určitě nebude papírek za 50 nebo 80 korun," říká Černý. 

První česká eurobankovka byla vydána s motivem Prahy, následovaly další s motivy jiných českých měst, zajímavých míst či významných osobností. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy