Prazdroj zdraží lahve a plechovky. Pivo pro hospody ne

ČTK ČTK
29. 8. 2014 12:23
Konkurenti se k podobnému kroku od září zatím nechystají, někteří z nich ale zdražení v dalších měsících nevylučují.
Foto: prazdroj.cz

Plzeň – Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj zdraží od pondělí vybraná lahvová a plechovková piva v průměru o 0,8 procenta. Ceny sudových a tankových piv zůstanou stejné. Konkurenti se k podobnému kroku od září zatím nechystají, někteří z nich ale zdražení v dalších měsících nevylučují.

Prazdroj už loni avizoval záměr přitáhnout Čechy zpět do restaurací příznivějšími cenami sudového piva a podpořit tak sektor pohostinství.

"Změny v ceníku reflektují vývoj inflace za uplynulé období. Dotknou se 16 ze 116 balení výrobků," řekla mluvčí Kateřina Krásová.

Konkurenti vyčkávají

V předchozích letech zpravidla poté, co zdražil plzeňský pivovar, zvýšili ceny i jeho největší konkurenti. Loni už to tak nebylo. Listopadový krok Prazdroje, kdy rovněž mírně zvýšil ceny piva v lahvích a plechovkách, následovali jen někteří menší výrobci.

Mluvčí pivovaru Heineken Jiří Hauptmann řekl, že o případném vývoji situace na trhu nemůže spekulovat. Nevyjádřil se ani k plánované cenové politice firmy. "Jakékoliv produktové nebo cenové změny nejdříve komunikujeme s obchodními partnery, pak až externě do médií," uvedl.

Stejně argumentoval i mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. "Naše cenová politika je zcela nezávislá. Na zdražování našeho konkurenta tedy nebudeme nijak reagovat," uvedl.

Zdražovat zatím nebude ani skupina Pivovary Lobkowicz, do níž patří sedm malých a středních regionálních pivovarů. "Ceny našich výrobků momentálně analyzujeme, protože u některých položek, například energie a obalového materiálu, vstupuje do kalkulace i měnící se kurz eura," řekla mluvčí skupiny Renata Melíšková. Pivovary Lobkowicz naposledy upravovaly ceník v listopadu 2012.

Uvidí se na podzim

Humpolecký Bernard teď pivo nezdraží. "Ale samozřejmě bedlivě sledujeme vývoj trhu, takže během podzimu uvidíme, jaká bude situace," řekl mluvčí Zdeněk Mikulášek. Žatecký pivovar nebude reagovat na zdražování piva u konkurence. "Máme svou vlastní cenovou politiku," řekl obchodní šéf Radek Vincík.

Pivovary v Libereckém kraji se zdražovat nechystají, ceny většinou zvyšovaly před letní sezonou. "Zdá se, že letošní úroda chmele by mohla být dobrá a kvalitní, takže o zdražování neuvažujeme," řekl Roman Havlík, šéf Pivovaru Svijany. Ani v Pivovaru Rohozec o tom neuvažují. "Pokud budeme zdražovat, tak zase až na jaře, až budeme znát ceny vstupních surovin," řekl ředitel František Jungmann.

Pardubický pivovar ceník piva nemění. "Samozřejmě se situace vyvíjí, ale teď není vhodná doba na zdražování," řekl vedoucí marketingu Roman Marčák. Pivovar Rychtář z Hlinska naposledy měnil ceny piva v listopadu 2012, o případných změnách by nejprve informoval obchodní partnery.

Měšťanský pivovar v Poličce zdražoval pivo v červnu a další změny chystá nejdřív až za rok. Zámecký pivovar Břeclav zatím zdražení piva neplánuje. "Pokud budeme měnit ceny, tak to bude nejdříve na začátku další sezóny v příštím roce," řekla mluvčí Jana Kilianová.

Zájem o točené pivo klesá

Pokles prodeje čepovaného piva hlásí české pivovary čtyři roky. V restauracích nyní prodají podle pivovarských svazů přes 43 procent piva, což je historické minimum - ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent.

České pivovary loni prodaly na domácím trhu 15,8 milionu hektolitrů piva, o 1,1 procenta méně. Jedinou kategorií, jejíž spotřeba v Česku oproti roku 2012 vzrostla o dvě procenta, byly ležáky. Spotřeba na hlavu mírně klesla ze 146 na 144 litrů.

Za letošní první pololetí vzrostla výroba piva v Česku meziročně o tři procenta. Produkce pivních mixů, která se loni propadla o 40 procent, v pololetí vzrostla o 14 procent. Pivovarníci to připisují teplému počasí. Na trhu roste obliba takzvaných ciderů, které některé pivovary také vyrábí či prodávají, nápoj však nepatří mezi piva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy