Prazdroj zdraží lahve a plechovky. Pivo pro hospody ne

ČTK ČTK
29. 8. 2014 12:23
Konkurenti se k podobnému kroku od září zatím nechystají, někteří z nich ale zdražení v dalších měsících nevylučují.
Foto: prazdroj.cz

Plzeň – Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj zdraží od pondělí vybraná lahvová a plechovková piva v průměru o 0,8 procenta. Ceny sudových a tankových piv zůstanou stejné. Konkurenti se k podobnému kroku od září zatím nechystají, někteří z nich ale zdražení v dalších měsících nevylučují.

Prazdroj už loni avizoval záměr přitáhnout Čechy zpět do restaurací příznivějšími cenami sudového piva a podpořit tak sektor pohostinství.

"Změny v ceníku reflektují vývoj inflace za uplynulé období. Dotknou se 16 ze 116 balení výrobků," řekla mluvčí Kateřina Krásová.

Konkurenti vyčkávají

V předchozích letech zpravidla poté, co zdražil plzeňský pivovar, zvýšili ceny i jeho největší konkurenti. Loni už to tak nebylo. Listopadový krok Prazdroje, kdy rovněž mírně zvýšil ceny piva v lahvích a plechovkách, následovali jen někteří menší výrobci.

Mluvčí pivovaru Heineken Jiří Hauptmann řekl, že o případném vývoji situace na trhu nemůže spekulovat. Nevyjádřil se ani k plánované cenové politice firmy. "Jakékoliv produktové nebo cenové změny nejdříve komunikujeme s obchodními partnery, pak až externě do médií," uvedl.

Stejně argumentoval i mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. "Naše cenová politika je zcela nezávislá. Na zdražování našeho konkurenta tedy nebudeme nijak reagovat," uvedl.

Zdražovat zatím nebude ani skupina Pivovary Lobkowicz, do níž patří sedm malých a středních regionálních pivovarů. "Ceny našich výrobků momentálně analyzujeme, protože u některých položek, například energie a obalového materiálu, vstupuje do kalkulace i měnící se kurz eura," řekla mluvčí skupiny Renata Melíšková. Pivovary Lobkowicz naposledy upravovaly ceník v listopadu 2012.

Uvidí se na podzim

Humpolecký Bernard teď pivo nezdraží. "Ale samozřejmě bedlivě sledujeme vývoj trhu, takže během podzimu uvidíme, jaká bude situace," řekl mluvčí Zdeněk Mikulášek. Žatecký pivovar nebude reagovat na zdražování piva u konkurence. "Máme svou vlastní cenovou politiku," řekl obchodní šéf Radek Vincík.

Pivovary v Libereckém kraji se zdražovat nechystají, ceny většinou zvyšovaly před letní sezonou. "Zdá se, že letošní úroda chmele by mohla být dobrá a kvalitní, takže o zdražování neuvažujeme," řekl Roman Havlík, šéf Pivovaru Svijany. Ani v Pivovaru Rohozec o tom neuvažují. "Pokud budeme zdražovat, tak zase až na jaře, až budeme znát ceny vstupních surovin," řekl ředitel František Jungmann.

Pardubický pivovar ceník piva nemění. "Samozřejmě se situace vyvíjí, ale teď není vhodná doba na zdražování," řekl vedoucí marketingu Roman Marčák. Pivovar Rychtář z Hlinska naposledy měnil ceny piva v listopadu 2012, o případných změnách by nejprve informoval obchodní partnery.

Měšťanský pivovar v Poličce zdražoval pivo v červnu a další změny chystá nejdřív až za rok. Zámecký pivovar Břeclav zatím zdražení piva neplánuje. "Pokud budeme měnit ceny, tak to bude nejdříve na začátku další sezóny v příštím roce," řekla mluvčí Jana Kilianová.

Zájem o točené pivo klesá

Pokles prodeje čepovaného piva hlásí české pivovary čtyři roky. V restauracích nyní prodají podle pivovarských svazů přes 43 procent piva, což je historické minimum - ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent.

České pivovary loni prodaly na domácím trhu 15,8 milionu hektolitrů piva, o 1,1 procenta méně. Jedinou kategorií, jejíž spotřeba v Česku oproti roku 2012 vzrostla o dvě procenta, byly ležáky. Spotřeba na hlavu mírně klesla ze 146 na 144 litrů.

Za letošní první pololetí vzrostla výroba piva v Česku meziročně o tři procenta. Produkce pivních mixů, která se loni propadla o 40 procent, v pololetí vzrostla o 14 procent. Pivovarníci to připisují teplému počasí. Na trhu roste obliba takzvaných ciderů, které některé pivovary také vyrábí či prodávají, nápoj však nepatří mezi piva.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy