Mimořádná zpráva

Izraelský plyn poputuje do Evropy. Stavba podmořského plynovodu ale pobouřila Turecko

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 1. 2020 19:08
Ministři energetiky Izraele, Řecka a Kypru podepsali ve čtvrtek trilaterální dohodu o výstavbě podmořského plynovodu EastMed, který zajistí dodávky zemního plynu z východního Středomoří dál do Evropy. Stavba by měla vyjít na šest miliard dolarů (přibližně 136 miliard korun), uvedla agentura Reuters.
Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Leviathan.
Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Leviathan. | Foto: Reuters

Plyn by měl pocházet ze tří podmořských polí, z nichž dvě - Leviathan a Tamar - vlastní Izrael a třetí - Aphrodite - náleží Kypru. Server deníku Financial Times uvedl, že by měl plynovod EastMed pokrýt deset procent evropské spotřeby zemního plynu. Tím by se snížila závislost Evropské unie na dodávkách plynu z Ruska.

Smlouvu o stavbě plynovodu stvrdila trojice ministrů v Aténách. Na místě byli přítomni také řecký a izraelský premiér Kyriakos Mitsotakis a Benjamin Netanjahu a kyperský prezident Nikos Anastasiadis. 

V poli Aphrodite bylo zatím prozkoumáno 200 miliard metrů krychlových zemního plynu. Leviathan obsahuje 450 miliard metrů krychlových.

Na obřím poli Leviathan zahájil Izrael těžbu teprve před několika dny. Zdroj, díky kterému se země stane z dovozce energií jejich vývozcem, se nachází asi 120 kilometrů od pobřeží. Soud v Jeruzalémě začátkem týdne poměrně nečekaně zrušil dočasný zákaz těžby. Nařízení vydal po stížnostech několika obcí a environmentalistů, kteří v souvislosti s těžbou upozorňují na znečištění životního prostředí.

Firmy, které v oblasti Leviathanu operují, už podepsaly dohody na export plynu do Jordánska a Egypta.

Napjaté vztahy s Tureckem

Plynovod EastMed, který bude čerpat nerostnou surovinu mimo jiné právě z pole Leviathan, by měl být asi 1900 kilometrů dlouhý a jeho výstavbu si vzal na starost IGI Poseidon SA - společný podnik italského dodavatele elektřiny a zemního plynu Edison a řeckého státního plynárenského podniku DEPA.

Plynovod povede z oblasti mezi Izraelem a Kyprem do Řecka, Itálie a dalších států jihovýchodní Evropy. Italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli vyjádřil projektu plnou podporu.

Zpráva o stvrzení dohody ohledně vzniku plynovodu ale zhoršila už tak napjaté vztahy mezi Řeckem a Tureckem. Řekové se v poslední době bouří kvůli turecko-libyjské námořní dohodě, kterou Ankara podepsala s mezinárodně uznávanou vládou sídlící v Tripolisu koncem listopadu. Obě strany si v ní vymezily v moři výlučné ekonomické zóny. 

Dohoda vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem, a sice kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu právě ve východním Středomoří. Turecko si v dokumentu nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To však prochází přes oblast, na niž si dělá nárok Řecko.

Plánovaná trasa plynovodu EastMed se Turecku vyhýbá a stavba má mimo jiné zamezit právě tureckým snahám posílit svou moc ve východním Středomoří.  "Je skutečně důležité, že země ukazují, že umí rychle reagovat na provokativní postoj Turecka," nechal se v prosinci slyšet mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Turci v samotném Turecku i v turecké části Kypru se už v minulosti nechali slyšet, že EastMed "nepřispěje k míru a stabilitě v regionu".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 26 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy