Izraelský plyn poputuje do Evropy. Stavba podmořského plynovodu ale pobouřila Turecko

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 1. 2020 19:08
Ministři energetiky Izraele, Řecka a Kypru podepsali ve čtvrtek trilaterální dohodu o výstavbě podmořského plynovodu EastMed, který zajistí dodávky zemního plynu z východního Středomoří dál do Evropy. Stavba by měla vyjít na šest miliard dolarů (přibližně 136 miliard korun), uvedla agentura Reuters.
Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Leviathan.
Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Leviathan. | Foto: Reuters

Plyn by měl pocházet ze tří podmořských polí, z nichž dvě - Leviathan a Tamar - vlastní Izrael a třetí - Aphrodite - náleží Kypru. Server deníku Financial Times uvedl, že by měl plynovod EastMed pokrýt deset procent evropské spotřeby zemního plynu. Tím by se snížila závislost Evropské unie na dodávkách plynu z Ruska.

Smlouvu o stavbě plynovodu stvrdila trojice ministrů v Aténách. Na místě byli přítomni také řecký a izraelský premiér Kyriakos Mitsotakis a Benjamin Netanjahu a kyperský prezident Nikos Anastasiadis. 

V poli Aphrodite bylo zatím prozkoumáno 200 miliard metrů krychlových zemního plynu. Leviathan obsahuje 450 miliard metrů krychlových.

Na obřím poli Leviathan zahájil Izrael těžbu teprve před několika dny. Zdroj, díky kterému se země stane z dovozce energií jejich vývozcem, se nachází asi 120 kilometrů od pobřeží. Soud v Jeruzalémě začátkem týdne poměrně nečekaně zrušil dočasný zákaz těžby. Nařízení vydal po stížnostech několika obcí a environmentalistů, kteří v souvislosti s těžbou upozorňují na znečištění životního prostředí.

Firmy, které v oblasti Leviathanu operují, už podepsaly dohody na export plynu do Jordánska a Egypta.

Napjaté vztahy s Tureckem

Plynovod EastMed, který bude čerpat nerostnou surovinu mimo jiné právě z pole Leviathan, by měl být asi 1900 kilometrů dlouhý a jeho výstavbu si vzal na starost IGI Poseidon SA - společný podnik italského dodavatele elektřiny a zemního plynu Edison a řeckého státního plynárenského podniku DEPA.

Plynovod povede z oblasti mezi Izraelem a Kyprem do Řecka, Itálie a dalších států jihovýchodní Evropy. Italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli vyjádřil projektu plnou podporu.

Zpráva o stvrzení dohody ohledně vzniku plynovodu ale zhoršila už tak napjaté vztahy mezi Řeckem a Tureckem. Řekové se v poslední době bouří kvůli turecko-libyjské námořní dohodě, kterou Ankara podepsala s mezinárodně uznávanou vládou sídlící v Tripolisu koncem listopadu. Obě strany si v ní vymezily v moři výlučné ekonomické zóny. 

Dohoda vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem, a sice kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu právě ve východním Středomoří. Turecko si v dokumentu nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To však prochází přes oblast, na niž si dělá nárok Řecko.

Plánovaná trasa plynovodu EastMed se Turecku vyhýbá a stavba má mimo jiné zamezit právě tureckým snahám posílit svou moc ve východním Středomoří.  "Je skutečně důležité, že země ukazují, že umí rychle reagovat na provokativní postoj Turecka," nechal se v prosinci slyšet mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Turci v samotném Turecku i v turecké části Kypru se už v minulosti nechali slyšet, že EastMed "nepřispěje k míru a stabilitě v regionu".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy