Playboy vyhrál spor kvůli odkazu na fotky, pravidla pro internetový obsah se mají zpřísnit

ČTK ČTK
9. 9. 2016 12:15
Soud EU rozhodl, že firma GS Media porušila autorská práva, když zveřejnila odkaz, aniž by měla povolení od vydavatele Playboye. V reakci na to Evropská komise plánuje navrhnout přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu chráněného autorskými právy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel Soudní dvůr EU rozhodl ve prospěch časopisu Playboy ve vlekoucím se sporu o internetové odkazy na obsah chráněný autorskými právy.

Nizozemské internetové stránky GeenStijl, provozované společností GS Media, umístily na své stránky odkaz na australský web, na kterém byly fotografie z Playboye. Soud rozhodl, že firma GS Media porušila autorská práva, když zveřejnila odkaz, aniž by měla povolení od nizozemské firmy Sanoma, která vydává časopis Playboy v Nizozemsku.

Rozhodnutí soudu může mít mnohem širší důsledky v rámci internetu, upozornila agentura Reuters.

Podle Soudního dvora umístění podobných odkazů porušuje autorská práva, pokud internetové stránky tak učiní, protože chtějí profitovat z obrázků publikovaných bez povolení. Rozhodnutí Soudního dvora je návodem pro nizozemský soud, aby učinil závěrečné rozhodnutí ve sporu.

"Je nesporné, že GS Media (která vlastní GeenStijl) poskytla hypertextový odkaz na soubory obsahující fotografie kvůli zisku a že Sanoma neautorizovala zveřejnění těchto fotografií na internetu," uvedl Soudní dvůr EU v prohlášení. "Pokud je hypertextový odkaz zveřejněn za účelem zisku, lze očekávat, že osoba, která umístila takový odkaz, by měla uskutečnit nutnou kontrolu, která zajistí, že dotyčná práce není zveřejněna nelegálně."

Firma GS Media uvedla, že rozhodnutí je ranou pro svobodu tisku. Pokud komerční mediální společnosti, jako je GeenStijl, nebudou moci svobodně a beze strachu zveřejňovat hypertextové odkazy, bude podle ní obtížné podávat některé informace o zajímavých událostech, včetně zpráv o úniku informací.

Problematika odkazů na fotografie a články se stala sporným tématem v rámci šíření internetu. Majitelé obsahu tvrdí, že snadnost, se kterou mohou lidé umísťovat na internetu odkazy na materiály chráněné autorskými právy, porušuje jejich práva. Internetoví uživatelé zase uvádějí, že omezovat možnost umísťování odkazů je v rozporu s principy svobodného přístupu k informacím.

Soudní dvůr uznal, že internet je mimořádně významný pro svobodu projevu a přístupu k informacím a hyperlinkové odkazy přispívají k jeho správnému fungování a také výměně názorů a informací. Některé strany však podle něj mají při umísťování linků větší zodpovědnost, aby zabránily nelegálnímu zveřejňování obsahu.

Sanoma podala žalobu na firmu GS Media kvůli zveřejnění odkazu na fotografie nizozemské televizní hvězdy Britt Dekkerové v roce 2011. GeenStijl patří mezi deset nejnavštěvovanějších zpravodajských internetových stránek v Nizozemsku.

Evropská komise plánuje příští týden navrhnout přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu chráněného autorskými právy, včetně nových exkluzivních práv pro zpravodajské společnosti, které budou moci požádat vyhledávače jako Google, aby jim platily za zobrazování úryvků z jejich článků.

 

Právě se děje

Další zprávy