reklama
 
 

Pizza se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, Italové slaví

7. 12. 2017 14:00
Italům se podařilo přesvědčit výbor UNESCO, aby na seznam zařadil pizzu. Po třech letech a petici s dvěma miliony podpisů se tak dočkali vítězství.

Soul - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila přípravu tradiční neapolské pizzy na svůj seznam světového nehmotného kulturního dědictví. Oznámil to výbor UNESCO, který jednal v Jižní Koreji.

Vyhověl tak Itálii, která argumentovala, že příprava a pečení pizzy je součástí její kulturní a kulinářské tradice.

"Vítězství!" napsal na twitteru italský ministr zemědělství Maurizio Martina. Kampaň pro zařazení pizzy na seznam vedl neapolský svaz jejích pekařů od roku 2014. Na konci listopadu podepsaly petici na podporu žádosti dva miliony lidí.

Italové v podkladech uvádějí, že umění přípravy pizzy po neapolsku se vyvinulo už v 16. století. Těsto se peče v cihlové troubě vytápěné dřevem a má tenkou kůrku. Nejznámější je Margherita (rajčata, mozzarella, olej a bazalka).

Seznam světového nehmotného kulturního dědictví vytvářený od roku 2003 čítá v současnosti 365 položek. Neapolská pizza v něm bude dělat společnost například španělskému flamenku či indonéské batice.

Video: Kam na skvělou italskou pizzu? Tři nejlepší pizzerie v Praze

Máte chuť na italskou pizzu? Poradíme vám, kde najít nejlepší | Video: Zdeněk Bašus |  03:28

autor: ČTK | 7. 12. 2017 14:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama