Pivo za 149 korun? Drahé restaurace na letišti mají skončit

Lucie Hrdličková
25. 4. 2015 12:00
Vedení ruzyňského letiště vypracovalo studii na změnu obchodů i restaurací. Dominantním provozovatelem se stala společnost HDS Retail.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

Praha – Plzeňské pivo na pražském ruzyňském letišti za 149 korun, kvůli němuž řada Čechů raději do některé z tamních restaurací vůbec nevstoupí, se možná stane minulostí. Změnu cen a nabídky slibuje nové vedení společnosti Letiště Praha a společnost HDS Retail. Ta letos na jaře přebrala většinu restaurací na letišti, které jsou v dražší zóně za pasovou kontrolou, a chystá jejich přeměnu.

“Cestující si stěžují na poměr kvality a hodnoty služeb v gastronomických provozech,” připouští Jiří Petržilka, šéf letiště pro neletecký obchod a člen představenstva Letiště Praha, který je ve funkci od loňského podzimu. „Chystáme se proto vytvořit zcela novou koncepci maloobchodu a restaurací,“ dodává.
 
Partnerská společnost HDS Retail plánuje do přerodu restaurací a maloobchodní plochy investovat 150 milionů korun. “Čeká nás masivní investice do změny portfolia. Lidé chtějí pestřejší a více středoevropskou nabídku. Trápí nás nepříliš pozitivní vnímání gastroslužeb letiště, z hlediska ceny, ale i pokud jde o kvalitu a koncepty,” říká šéf firmy Richard Kalhous. Až třicet procent cestujících podle něj na letišti do hospody či baru vůbec nevkročí, protože je vnímají negativně a draze.

HDS Retail získala do provozování 20 jednotek na pražském letišti poté, co její mateřská společnost Lagardere Services loni koupila firmu Airest, která je dosud provozovala. Přebrala je také s dlouholetými nájemními smlouvami, o jejichž podobě nyní firma s letištěm diskutuje. Obchodníky na pražském letišti trápí vysoké nájmy, které jsou podle nich v procentu k tržbám vyšší než jinde ve světě.

HDS Retail se nyní stává dominantním hráčem na letišti. Kromě přebraných restaurací provozuje na Ruzyni třeba kavárenský řetězec Costa Coffee nebo pekárny Paul. Patří jí také několik obchodů s kosmetikou či alkoholem a módou v bezcelní zóně. Mateřská společnost Lagardere Services provozuje veškeré letištní maloobchodní plochy například na pařížském letišti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy